Munandi valu ja turse 01.04.13 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere doktor!
Nimelt on mure järgnev...
Pöödusin umbes 2 kuud tagasi murega kohaliku meestearsti juurde.Nimelt avastasin ühel hommikul, et vasakpoolne munand (juha v manus, mille küljes munand kotis ripub) on valulik (tuim, kohati tuntav valu) ja on tursunud (paistes?) ning umbes paksemast kohast sõrme jämedune (teine on normaalne).Arst tegi läbivaatuse ning ütles, et kõik normis.
Kuid siiani on see valulik ja tursunud... kuigi vahepeal nagu leevenes, kuid mitte täielikult.
Usun, et midagi on tõsiselt valesti seal. Tegin ka spermaproovi, kuna oli kahtlus, et viljatu või midagi... (oleme neiuga 1,5a kaitsevahendita seksuaalvahekorras olnud ning neiu pole rasestunud). Öeldi, et on nii liikumatuid kui ka liikuvaid spermatosoide (%ei mäleta) ning mingeid üleliigseid "asju" ei saanudki päris täpselt aru...Tehti uriiniproov ning leiti mingisugune põletik (nime ei tea, polnud varem kuulnudki) ning kirjutati 500mg Fromilid välja... 5tbl (3 mulle ja 2 neiule). Samas leiti ka HPV18. Olen väga mures ning ei tea, mida edasi teha... Uus aeg ka alles 10ndal apr.Munand (juha/manus?) ikka turses ning ebameeldiv on olla (ntx külili magada). Kas need asjad (munand ja see põletik) võivad omavahel seoses olla? Ning seksuaalvahekond kindlasti partneriga kummiga või pole enam vahet? Tal ilmselt ju juba samad asjad, mis mul? Mainin selle ka ära, et HPV'st mul mingeid moodustisi peenisele (veel?) tekkinud pole, kuid neiul on küll allpool kergelt punetav ning sügelev... veidi ka valulik (kondüloomid?). Pole varem millegu sellisega kokku puutunud, seega oleme mõlemad ka väga mures. Neiu läheb homme naistearstile, kuid kas peaksime ka koos nõustamisele minema? Tahaks ise ka kiiremini arstile saada, teadmatus sööb närvid seest :( Vabandust nõnda pika kirja pärast.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tegemist üsna tüüpilise põletikuga partnersuhtes. Kaude siin tarka nõu anda on siiski liiga keerukas. Ilmselt siis miski kombinatsioon mikroobist (suguhaigusest) ja kroonilisest põletikust. Mida saan soovitada on see, et põletiku korral kasutage kuni asjade normaliseerumiseni preservatiivi. Kui on viljatuse mure ka, siis soovitan peale esmast ravi teha kompleksuuringud Ülikooli meestekliinikus. HPV ägedat põletikku ei tekita, kuid käib sageli teiste mikroobidega kaasas ja omab pikemaajalist mõju.