korduv eesnäärmepõletik 15.09.09 / Meestearst

Külastaja küsib:

Pöördusin juuni alguses Tallinna meestekliinikusse (Dr Ausmees)kaebustega alakõhu pingevalu, sagedane urineerimisvajadus, kuseteedest klaasjas eritise ja survetunne pärasoole piirkonnas. Täitsin küsimustiku ja tehti eesnäärme rektaaluuring - eesnääre oli tursunud ja üsna valulik. Raviks määrati kohe Caprinoli, mida võtsin 3 nädalat. Vahetult pärast ravikuuri lõppu tehti PSA test, eesnäärme ultraheliuuring, kusevoolu kiiruse mõõtmine ja minu soovil ka suguhaiguste test (3 suguhaigust). Juuli alguses teine visiit arsti juurde ja sain kokkuvõtte, milles diagnoos - krooniline prostatiit, vähene põletik uriinis, analüüsid korras, PSA normis (numbreid kahjuks ei ole käepärast). Varem prostatiiti diagnoositud ei ole, kuid sage urineerimisvajadus esines periooditi aastaid ja taandus enamasti pingeperioodidel nt rahustite tarvitamisel.
Järelraviks määrati Xatrali, mida ei saanud võtta, kuna see alandas oluliselt vererõhku ja olin halva enesetunde tõttu töövõimetu. 10. juuli paiku (ca nädal pärast teist visiiti) kirjeldatud sümptomid taastusid ja üllatuseks oluliselt raskemal kujul, kui olid enne kliinikusse pöördumist. Dr Ausmees oli puhkusel, Dr Poolamets, kellega telefoni teel vestlesin, arvas, et probleem ei saa olla eesnäärmes, kuna sekreedis põletikunäitajaid ei ole ning soovitas pöörduda uroloogi poole. Kas põletikunäitajate puudumise, mille Teie kolleeg minu haigusloost välja luges, põhjuseks võis olla see, et analüüsid ja PSA test tehti mitte enne vaid vahetult pärast
antibiootikumiravi ? Hiljem lugesin kliinik.ee-st: (http://www.kliinik.ee/index.php?21,2,17,706)
et "Eesnäärmepõletiku diagnoos tugineb esmalt kaebuseid täpsustaval küsimustikul. Seejärel toimub laboratoorsete uuringute abil haiguse vormi täpsustamine". Loetust tekkis küsimusi
:
1) Kas minu haiguse diagnoosimisel ei olnud haiguse vormi täpsustamine enne antibiootikumiravi määramist vajalik ? Kui ei, siis mis põhjusel?
2) Kas vahetult pärast antibiootikumiravi võetud analüüside tulemused võimaldavad üldse eesnäärmepõletiku objektiivset diagnoosimist? Kui tegemist oli bakteriaalse prostatiidi vormiga, siis jäi ju põletiku põhjustanud mikroob määramata.
3) Kas ravi Caprinoliga ei alanda PSA taset? Olen lugenud, et antibiootikumiravi seda teeb. Sel juhul ei tea ei arst ega mina, mis oli minu PSA tase kliinikusse pöördumisel. Kahtlus, et see võis olla kõrge(m) kui pärast ravi, tekitab minus pehmelt öeldes hirmu.

Enne Dr Poolametsa soovitust uroloogiga konsulteerida jõudsin oma probleemiga perearsti juurde, kes tegi tavalise uriini analüüsi ja külvi, millest nii üks kui teine olid korras. Kuus päeva pärast seda sain uroloogi vastuvõtule, kes tegi Nikeli testi, mis näitas valku ja verd uriinis ! Kliinikus diagnoositud põletik oli seega välja ravimata või tekkis nädala jooksul uuesti ?

Uroloog määras ravi Doxy-M-ga nr 50, 2 tabl päevas. Ravi lõppedes oli enesetunne väga hea, sümptomid kadunud, öist urineerimist ei esinenud, toimus märgatav libiido tõus. Nädal pärast Doxy-M ravi lõppu suguhaiguste test 6-le suguhaigusele. Kõik vastused negatiivsed.

Ravi kestel hoidusime abikaasaga suguelust. Pärast kahte (ilma preservatiivita) vahekorda hakkasid sümptomid uuesti taastuma ning annavad kergemal või raskemal kujul taas tunda. Esineb pingetunne kubeme ja mõnikord päraku piirkonnas, öine urineerimine, vahetevahel sage (alla kahe tunni) urineerimisvajadus päeval, uriini järeltilkumine eriti hommikul pärast suuremat häda. Kusetoru ümbrus suguti otsas veidi punane, nagu põletikuline, kuid valu urineerimisel ega iseloomulikku ebamugavustunnet suguti otsas ei ole. Vahel eritub sekreeti. Kubemes, suguti kõrval paremal pool mõnikord torkav või tuim valu (kaebasin seda juba esmasel pöördumisel, kuna siis oli see eriti tugev ja sagedane), samuti valu reie siseküljel, Järelraviks olen tarvitanud nn meesteteed ja kõrvitsaõli kapsleid.
Kuna 3,5 kuu vältel tehtud paljude ja mitte odavate analüüside ja uuringute ning 2 ravikuuri järel kipub elukvaliteet haigussümptomide taasilmnemise tõttu käest, soovin täielikku selgust oma haiguse seisundist, milleks palun Teie asjatundlikku nõu võimalike analüüside, võimaliku ravi ja järelravi osas. Millest peaksin alustama või kust jätkama?
Olen 55+.
Tänud ette vastuse eest

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Liiga keruline ja ka mitut vastuolu sisaldav lugu, et meili teel teid rahuldaval moel vastata.
Lühivastused otsestele küsimustele:
1) Kui kaebused ja kliiniline leid tüüpilised, siis võib alustada kohe ravi.
2) Eesnäärme sekreedi test peale ravi aitab hinnata, kas (aktiiv)ravi on vaja jätkata või mitte. Minu nägemuses pole mikroobi tuvastamine oluline, sest ravi määratakse põletikureaktsiooni alusel. Lisatestid annavad vaid lisainformatsiooni.
3) Ravijärgne PSA tase on igal juhul (vähi) suhtes informatiivsem, kui seda oleks olnud esimene, antud juhul arvatavalt põletikufoonil teostatud test.
Lisad:
1) Valk ja veri massaazijärgses uriinis ei näita mingil määral prostatiiti. Seda kinnitab ainult ülemäärasel hulgal põletikurakkude olemasolu.
2) Minu nägemuses tuleb iga põletikku sugutraktis, ka prostatiiti, senikaua kui pole tõestatud vastupidist, käsitleda kui põletikku perekonnas.
Prostatiidi ravi on tõesti keeruline. Eriti juhtudel, kus probleem on juba aastatid vana.
Mina alustaksin uuest eesnäärme sekreedi analüüsist Meestekliinikus.
Kasuks ei tule ravi korraga 4 arsti juhendamise all. Antud juhul olete saanud vähemalt kolme erinevat/vasturääkivat informatsiooni ja ilmselt sellest on tingitud ka kirjast läbikajav frustratsioon. Nii, et valige endale arst keda usaldada suudate, kuid arvestage et selle haiguse puhul ei saa 100% tervenemist lubada ka parim spetsailist.
Margus Punab