korduv eesnäärmepõletik 15.09.09 / Meestearst

Külastaja küsib:

Pöördusin juuni alguses Tallinna meestekliinikusse (Dr Ausmees)kaebustega alakõhu pingevalu, sagedane urineerimisvajadus, kuseteedest klaasjas eritise ja survetunne pärasoole piirkonnas. Täitsin küsimustiku ja tehti eesnäärme rektaaluuring - eesnääre oli tursunud ja üsna valulik. Raviks määrati kohe Caprinoli, mida võtsin 3 nädalat. Vahetult pärast ravikuuri lõppu tehti PSA test, eesnäärme ultraheliuuring, kusevoolu kiiruse mõõtmine ja minu soovil ka suguhaiguste test (3 suguhaigust). Juuli alguses teine visiit arsti juurde ja sain kokkuvõtte, milles diagnoos - krooniline prostatiit, vähene põletik uriinis, analüüsid korras, PSA normis (numbreid kahjuks ei ole käepärast). Varem prostatiiti diagnoositud ei ole, kuid sage urineerimisvajadus esines periooditi aastaid ja taandus enamasti pingeperioodidel nt rahustite tarvitamisel.
Järelraviks määrati Xatrali, mida ei saanud võtta, kuna see alandas oluliselt vererõhku ja olin halva enesetunde tõttu töövõimetu. 10. juuli paiku (ca nädal pärast teist visiiti) kirjeldatud sümptomid taastusid ja üllatuseks oluliselt raskemal kujul, kui olid enne kliinikusse pöördumist. Dr Ausmees oli puhkusel, Dr Poolamets, kellega telefoni teel vestlesin, arvas, et probleem ei saa olla eesnäärmes, kuna sekreedis põletikunäitajaid ei ole ning soovitas pöörduda uroloogi poole. Kas põletikunäitajate puudumise, mille Teie kolleeg minu haigusloost välja luges, põhjuseks võis olla see, et analüüsid ja PSA test tehti mitte enne vaid vahetult pärast
antibiootikumiravi ? Hiljem lugesin kliinik.ee-st: (http://www.kliinik.ee/index.php?21,2,17,706)
et "Eesnäärmepõletiku diagnoos tugineb esmalt kaebuseid täpsustaval küsimustikul. Seejärel toimub laboratoorsete uuringute abil haiguse vormi täpsustamine". Loetust tekkis küsimusi
:
1) Kas minu haiguse diagnoosimisel ei olnud haiguse vormi täpsustamine enne antibiootikumiravi määramist vajalik ? Kui ei, siis mis põhjusel?
2) Kas vahetult pärast antibiootikumiravi võetud analüüside tulemused võimaldavad üldse eesnäärmepõletiku objektiivset diagnoosimist? Kui tegemist oli bakteriaalse prostatiidi vormiga, siis jäi ju põletiku põhjustanud mikroob määramata.
3) Kas ravi Caprinoliga ei alanda PSA taset? Olen lugenud, et antibiootikumiravi seda teeb. Sel juhul ei tea ei arst ega mina, mis oli minu PSA tase kliinikusse pöördumisel. Kahtlus, et see võis olla kõrge(m) kui pärast ravi, tekitab minus pehmelt öeldes hirmu.

Enne Dr Poolametsa soovitust uroloogiga konsulteerida jõudsin oma probleemiga perearsti juurde, kes tegi tavalise uriini analüüsi ja külvi, millest nii üks kui teine olid korras. Kuus päeva pärast seda sain uroloogi vastuvõtule, kes tegi Nikeli testi, mis näitas valku ja verd uriinis ! Kliinikus diagnoositud põletik oli seega välja ravimata või tekkis nädala jooksul uuesti ?

Uroloog määras ravi Doxy-M-ga nr 50, 2 tabl päevas. Ravi lõppedes oli enesetunne väga hea, sümptomid kadunud, öist urineerimist ei esinenud, toimus märgatav libiido tõus. Nädal pärast Doxy-M ravi lõppu suguhaiguste test 6-le suguhaigusele. Kõik vastused negatiivsed.

Ravi kestel hoidusime abikaasaga suguelust. Pärast kahte (ilma preservatiivita) vahekorda hakkasid sümptomid uuesti taastuma ning annavad kergemal või raskemal kujul taas tunda. Esineb pingetunne kubeme ja mõnikord päraku piirkonnas, öine urineerimine, vahetevahel sage (alla kahe tunni) urineerimisvajadus päeval, uriini järeltilkumine eriti hommikul pärast suuremat häda. Kusetoru ümbrus suguti otsas veidi punane, nagu põletikuline, kuid valu urineerimisel ega iseloomulikku ebamugavustunnet suguti otsas ei ole. Vahel eritub sekreeti. Kubemes, suguti kõrval paremal pool mõnikord torkav või tuim valu (kaebasin seda juba esmasel pöördumisel, kuna siis oli see eriti tugev ja sagedane), samuti valu reie siseküljel, Järelraviks olen tarvitanud nn meesteteed ja kõrvitsaõli kapsleid.
Kuna 3,5 kuu vältel tehtud paljude ja mitte odavate analüüside ja uuringute ning 2 ravikuuri järel kipub elukvaliteet haigussümptomide taasilmnemise tõttu käest, soovin täielikku selgust oma haiguse seisundist, milleks palun Teie asjatundlikku nõu võimalike analüüside, võimaliku ravi ja järelravi osas. Millest peaksin alustama või kust jätkama?
Olen 55+.
Tänud ette vastuse eest

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Liiga keruline ja ka mitut vastuolu sisaldav lugu, et meili teel teid rahuldaval moel vastata.
Lühivastused otsestele küsimustele:
1) Kui kaebused ja kliiniline leid tüüpilised, siis võib alustada kohe ravi.
2) Eesnäärme sekreedi test peale ravi aitab hinnata, kas (aktiiv)ravi on vaja jätkata või mitte. Minu nägemuses pole mikroobi tuvastamine oluline, sest ravi määratakse põletikureaktsiooni alusel. Lisatestid annavad vaid lisainformatsiooni.
3) Ravijärgne PSA tase on igal juhul (vähi) suhtes informatiivsem, kui seda oleks olnud esimene, antud juhul arvatavalt põletikufoonil teostatud test.
Lisad:
1) Valk ja veri massaazijärgses uriinis ei näita mingil määral prostatiiti. Seda kinnitab ainult ülemäärasel hulgal põletikurakkude olemasolu.
2) Minu nägemuses tuleb iga põletikku sugutraktis, ka prostatiiti, senikaua kui pole tõestatud vastupidist, käsitleda kui põletikku perekonnas.
Prostatiidi ravi on tõesti keeruline. Eriti juhtudel, kus probleem on juba aastatid vana.
Mina alustaksin uuest eesnäärme sekreedi analüüsist Meestekliinikus.
Kasuks ei tule ravi korraga 4 arsti juhendamise all. Antud juhul olete saanud vähemalt kolme erinevat/vasturääkivat informatsiooni ja ilmselt sellest on tingitud ka kirjast läbikajav frustratsioon. Nii, et valige endale arst keda usaldada suudate, kuid arvestage et selle haiguse puhul ei saa 100% tervenemist lubada ka parim spetsailist.
Margus Punab

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

Valu munandite ja päraku augu vahel

Nimelt 3 päeva kestnud valu päraku augu ja kottide vahelisel seinal-alal , kui peale suruda näpuga siis valu tugevneb kas võib olla mingi põletik või eesnäärme vähk?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Eesnäärmevähi tõenäosus on ses vanuses pea olematu.
Pigem eesnäärmepõletik. Võib olla ka keerulisema põhjusega vaagna valusündroom.
Tulge meestekliinikusse uuringutele!

Loe edasi

PSA

Kui PSA näit on 2,499 ja norm 1,4 mis edasi

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tegemist vanuselisest mediaanist 2x kõrgema PSA tasemega, mis viitab eesäärmehaiguse olemasolule. Arvestades vanust, siis on tüüpilisemateks põhjuteks eesnäärmepõletik ja eesnäärme healoomuline suurenemine. ...

Loe edasi

Peenise otsas tulitav valu

Peenise otsas terav tulitav valu

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

See on üks peatükk arsti käsiraamatust.
Tüüpilised põhjused: põletik kusitis, eesnäärmepõletik, vaagna valusündroom. Palju muid veel lisaks.
Kui probleemile lahendust soovite, siis soovitan ...

Loe edasi

Valud

Pidevad valud alakõhus allpool,valu siirdub ka reitele,urineerimine kehva sagedus kuni 10 korda

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tulge vastuvõtule! Esmalt tuleb välistada eesnäärmepõletik ja põielihase regulatsioonihäired. Kui see pool korras, siis saab vaadata vaagna närvivarustust. Ka seal omad raviviisid.
Kindlasti saab ...

Loe edasi

PSA taseme tõus

Tere

PSA tase on kahe kuuga tõusnud 1,4-lt 1,6ni. Kas ma peaks muret tundma ja esimesel võimalusel täiendavad uuringud tegema?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Vanuse kohta on väärtus veidi kõrge niikuinii. Liiga tihedalt PSA tegemine pole aga tavaliselt tervisele/psüühikale kasulik. Kõikumiste taga võib eelkõige olla eesnäärmepõletik. Kui vastavaid uuringudi ...

Loe edasi

kihelus peenisel

Kusetoru on kergelt valulik kui pigistada, peenise ots kiheleb ja eesnaha alla tekib valget ollust. Kusemisel ei ole valus,

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tuleks teha suguhaiguste testid. Kuna te tekke asjaoludest ei räägi, siis alustada tuleks sealt. Võimalik ka lihtsalt partneri tupepõletikust tingitud ärritus. Kui pole seotud seksuaaleluga, siis tuleks ...

Loe edasi

Punased laigud peenisel

Pärast vahekorda märkasin peenise otsas punaseid laike. Mõni päev hiljem tuleb peale kärn ja siis mõne aja pärast kaovad. Mis see on?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Suure tõenäosusega partneri tupe põletikust tingitud eesnahapõletik. Võimalik, et hoopis teie ilma muude nähtudeta kulgev eesnäärmepõletik. Või mõlemad kombinatsioonis.

Loe edasi

Eesnaha põletik

Tere!

Mul on korduv eesnaha põletik (kui see on õige termin - punetus ja sügelus eesnaha all, tekib katt). Olen mitu korda meestearsti juures käinud. Põhiliselt kirjutab ta uuesti Fucicorti, ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

90% eesnaha põletikest on mehele sugulisel teel levivad haigused - see tähendab, et haigust põhjustab partneri tupe põletik ja nähud ägenevad enamasti peale seksi. Sellistel juhtudel on asja lahendus puhtalt ...

Loe edasi

eesnäärmepõletik

Kolm aastat tagasi diagnooositi abikaasal eesnäärmepõletik. Peale paarikuist ravi haigus taandus ning peaaegu paar aastat oli kõik kontrolli all. Siiski, viimased paar kuud on mees hakanud taas valu kaebama- ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Seenpõletik on samuti tupe mikrofloora tasakaaluhäire tagajärg. Seega on ilmselt teie peres uuesti põletik tekkinud. Uurima ja ravima peaks samaaegselt soovitavalt mõlemat poolt.
Edu soovides
Loe edasi

mis see on???

tere lp. doktor!

kas on võimalik et peenis võib eesnaha alt kuivada? peenis ajaks nagu nahka?
kas on mingeid kreeme?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Korduv küsimus.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: