Beebi raputab pead 27.12.16 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Lugupeetud doktor!

Meie laps on 8 kuud vana. Olen mures tema pearaputuste ja silda viskumiste pärast. 5.kuuselt märkasin esimesi pearaputamisi kuskil nädala vältel, googeldades leidsin, et tegemist võib olla nn tikidega. Siis need kadusid ja algasid silda viskamised, nt rinnal olles ja selili voodis olles. 7.kuuselt hakkas uuesti pead raputama, voodis sellili olles ja ka minu süles istudes. Silda on vähe visanud. Lisasin Kliiniku lisaküsimuse alla video lingi, kust saab vaadata pea raputamisi - kas sellised liigutused on normaalsed? Laps on heatujuline, nutab vähe, vaatab silma, haarab asju ja istuliasendis mängib veidi ka omaette.

Laps on arenenud minu hinnangul keskmisest pisut aeglasema tempoga. 4.kuuselt hakkas pöörama, siis kuu aega oli laisk ja ei pööranud eriti. 6.kuuselt hakkas aktiivselt pöörama vasakule ja paremale ja palju kõhuli olema. Kõhult seljale pöörab siiani väga harva. 7,5 kuuselt hakkas istuma, 8.kuuselt istub juba kindlalt kui kalju ja tahab aina enam meie abiga püstises asendis seista. Jalad on väga tugevad. Laps roomab veidi tagurpidi, edasi üldse mitte. Ei käi käpuli. Vahepeal oli huvi liikuma pääsemise vastu suur ja ajas peput kõvasti uppi, kuid ei saanud roomamise nõksu kätte. Nüüd kui ta istub, siis kõhuliasendis olla ei taha. Käpuli ise end ei lükka. Kui panen käpuli, siis püsib ca 10 sekundit ja laskub kõhuli.

Tänan Teid!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Arvestades Teie kirjeldusi pea raputamise kohta, arvan, et tegemist on loomulike lapseea liigutustega.
Last ei ole soovitav istuma panna, vaid ta peaks ise istuma tõusma ning seda hakkavad beebid tegema koos käpuli tõusuga. Katsuge laps käputama saada, sest see on lapse arengule väga tähtis(lihastele, liigestele). Püsti tõusmiseks on aeg paras kui ta seda ise suudab teha.
Edu Teile!
Lugupidamisega
Anu Sööt