10 kuune laps on unetu 31.03.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Suured probleemid on 10 kuuse lapse unega. Sünnist saati ei ole ta maganud. Varem magas esimese unetsükli ööunne jäädes 3 h ära ja siis hakkas tihti ärkama, kuid nüüd ei maga ta tundigi järjest. Päeva aeg teeb 3 und. Kokku tuleb päeva ajal une tunde 2.5. Mis on mu meelest igati eakohane. Unetsüklite vahetumisel pean olema kõrval ja lutti suhu panema, siis magab edasi. Ööunne jääb laps minu kõrval. 20.00 jääb ööunne ilma protestita. Vaikselt vaatab lakke ja uinub. Ja siis hakkab trall pihta. Ärkab juba 30 min pärast. Lähen sis ja panen luti suhu. Heal juhul magab edasi. Vahepeal on umbes pool h üleval kui uuesti uinub. Magab jälle 30 min..vahest harva ka 1 h. Ja jääbki niimoodi ärkama. Tihti on öösel kell 01.00 üleval ja jääbki üles kuni neljani öösel. Niheleb ja sipleb endal silmad kinni. Nagu tahaks magada aga ei leia asendit. Ja siis hakkab nutma. Lõpuks jääb uuesti magama kus siis magab jälle 1 h ja ongi hommik. Ärkab päris üles 07.00 . Ma ei oska enam midagi teha. Selline asi on kestnud terve lühikese elu lapsel. Alguses vaevasid 6 kuud gaasid ka. Kuid nüüd ei tohiks probleemi olla. Mitte ükski öö ei ole parem. Lapsega on arstil käidud. Analüüsid korras..areng eakohane. Kas võib olla varjatud haigus vms ? Olen kurnatud ja stressis..mida saaksin veel teha?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh küsimast!
Kui lapse areng eakohane ja laps ärkvel olles aktiivne, siis ei tohiks mingit haigust olla. Kuna lapse aju selles vanuses areneb väga kiiresti, siis osad lapsed, kellel ergem närvisüsteem, magavad väga kehvasti, kuid lapse kasvades see probleem laheneb.
Võiksite proovida lapse lutist võõrutamist. Mõnikord annab see üllatavaid tulemusi. Tavaliselt on laps paar päeva rahutum, kuid reeglina muutub uni rahulikumaks, sest pole vaja lutti otsida.
Kannatlikkust soovides
Anu Sööt