Lapse peavalu 22.03.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
selline mure oma lapsega,et tal esinevad otsa ees valutorked ja mõni kord ka meelekohal, valuvaigistit pole pidanud andma.Kestavad kõige rohkem vast 10 sekundit, enamus asjat vähem. Ei ole väga tihedalt.Ükskord juhtus nii,et ta ärkas ülesse ja ütles,et tal kõrva ülevalt valutab. Istus ilusti ja kuna meil oli kiire siis ütlesin,et sa pead midagi sööma ka ja andsin actimeli, mille ta välja oksendas. Kõrva juurest valu läks üle. Kuskil 1,5 kuud hiljem tuli kõrvapõletik.Jõulude ajal oli see,et ta oli nii ärevil jõuluvanast,et tõusis kell 4 hommikul. Õhtuks oli ta suhteliselt väsinud ja kuskil 8 aeg õhtul ütles jälle,et tal otsa eest valutab,see oli ka suhteliselt vähe aega ja lisaks,et kõhus on paha olla. Peavalu kadus kiiresti aga kõhus paha tunne oli veel kuskil pool tundi, ei oksendanud. Nüüd märtsis enne oma sünnipäeva õhtut, hakkas ka kurtma et pea valutab otsa eest . Igakord nii üks sekund ja kokku 3 korda nii. Lisaks hakkas tal jälle kõhus paha aga kui puuksu ära lasi, läks paha olek ära. Enne seda oli ta põdenud covidit koos oksendamise,kõhuvalu ja väiksele palavikuga.Kas see võib kõik olla seotud pingega ja ärevusega?Lisaks ta vaatab meil suhteliselt palju telekat ja kui võimalus siis võtab meie telefoni ja mängib seal mänge. Vahel kurdab ka,et liiv silmas.Kas on võimalik,et see kõhu probleem on laktoositalumatusest, kuna ta joob juba väiksest saadik hästi palju piima. Ta võib päevas juua 1,5 liitrit.Tavaliselt on nii,et kui kõht valutab,siis laseb puuksu või läheb kakale ja siis kõik korras. Hakkasin nüüd ise katsetama,et jätta piima vähemaks. Aga ma muretsen nende valusööstude pärast otsaees. Tal on enne ka olnud,et kui hästi palju on ekraani ees, siis korraks on valus kas otsa eest või kulmu juurest. Üldjuhul suvel,kui nii palju toas ei ole siis neid valutorkeid ei ole.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh küsimast,
aga olete ise juba kõigele vastanud. Valutorked otsmiku piirkonnas on ärevusest ning laps soovib sel ajal tähelepanu, mida ta ka saab. 6a vanune laps peaks olema teleri ees mitte rohkem kui 1t päevas ja telefonis mängimine pigem pidurdab tema arengut. Mõelge selle üle! Vastavasisuline kirjandus on olemas.
Lugupidamisega
Anu Sööt