Käe-eelistus 4-kuusel beebil 05.03.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure 4-kuuse beebiga, kellel on selge käe-eelistus. Laps alates haarama õppimisest on eelistanud vasakut kätt kasutada - lisasin ka video, kus on näha, et ta kõhuli asendis pigem haarab paremal pool asuvat mänguasja üle keha risti vasaku käega. Selili asendis keskjoonel asuvat mänguasja haarab samuti esmalt vasaku käega. Ei ole täheldanud, et paremat kätt kramplikult rusikas hoiaks või seda üldse ei liigutaks, saab kenasti hakkama mõlema käega mängimisega - lihtsalt esimese eelistusena eseme haaramisel alati kasutab vasakut kätt. Muus osas on areng eakohane - hoiab juba pikemat aega pead, pöörab esimest nädalat seljalt kõhule (küll seni samuti ainult üle vasaku külje), naeratab ja loob silmsidet jms. Uurisin ka internetiavarustest käe-eelistuse kohta ning sealt leitav võtab seest väga kõhedaks (tserebraalparalüüs).
Lisan igaks juhuks juurde, et sünnitus möödus kiirelt ja kergelt, hapnikupuudust ei kahtlusta. Olen kartnud ka, et seoses vaktsineerimisega läks midagi halvasti - 6. vaktsineerimisjärgsel päeval laps oksendas, oli pool päeva loid/vajus pidevalt magama ja tekkis palavik (ilmselgelt ei saa ka lihtsalt haigestumist välistada, aga lõpuni ei tea - eelnevalt pole laps haige olnud; selline ekstreemne loidus tegi väga murelikuks). Kas miski siit viitaks, et peaksin lapse neuroloogile ette näitama või jääb selline käe-eelistus ja muu kirjeldus normi piiresse?

Tänan!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Video kahjuks ei avanenud. Soovitan siiski pöörduda neuroloogi vastuvõtule, sest kindlaks käe eelistuseks selles vanuses pole selgitust.
Lugupidamisega
Anu Sööt