3-aastase lapse kõnehäire 11.07.18 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Ma ei tea, kas pöördun hetkel õige eriala arsti poole, aga nina-kõrva-kurguarsti kahjuks valikus ei olnud. Mure on mul 3a5k poja kõne pärast, see vastab paremal juhul 2-aastase tasemele - ta ütleb sõnu, uusi sõnu lisandub ka, aga lauseid ei moodusta ning olemasolevad sõnad ei arene, vaid püsivad täpselt nii õiged või valed, kui need esimest korda ütlema hakates olid. Lisaks on tal üsna palju täiesti enda välja mõeldud sõnu, mille tähendusest oleme aja jooksul lõpuks enam-vähem hakanud aru saama, võõrad ei saaks vist üldse aru, et ta niiöelda räägib. Vahel tundub, et ta kuuleb normaalselt, aga vahel jääb mulje, et ei kuule.
Kuna asume Gruusias, mitte Eestis, siis olen üritanud siin leida spetsialiste, kes probleemiga tegeleks ja et välistada füüsilisi põhjuseid. Esimene lastearst väitis, et kui kuulmistest sünnitusmajas on korras, siis on see ka nüüd korras, nii et järgmisena läksime LOR-arsti vastuvõtule. LOR õnneks uuris natuke rohkem, vaatas kõrvu, nina ja kurku ning saatis tümpanomeetria testi tegema (tulemusest on pilt lisatud). Nina arstile ei meeldinud eriti, olevat olnud eritist ja paistnud põletikuline, kuigi nähtavat nohu lapsel ei ole, sügisest kevadeni oli tal sageli nohu, nüüd suvel pole enam olnud. Samas mingit ravi või edasist uurimist arst ei määranud ning kui uurisin, ega ei oleks vaja teha röntgenit, et välistada adenoidid kui kõneprobleemi põhjus, siis vastas, et nii väikesele ei ole vaja teha seda ja olevat kiirguse tõttu kahjulik. Tümpanomeetria tunnistati normaalseks ja välistati kuulmislangus, soovitati pöörduda lasteneuroloogi poole järgmisena, kuigi kõrvaarsti arvates on laps rõõmus, rõõsa ja temaga on kõik korras, mis sellest, et kõne areng on kõike muud kui eakohane, nii et järgmisena pöördume sinna. Kuna mu usaldus Gruusia meditsiini ja arstiabisse on langenud iga arstivisiidiga, siis kirjutangi esiteks, et ehk saaksite vaadata kõrvatesti tulemust ning kas see tundub normis. Ning ehk oskate anda juhiseid, mida peaks jälgima, et siinne lasteneuroloog kontrolliks, et visiidil üldse tulemus ja mõte oleks.
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Soovitan pöörduda lasteneuroloogi vastuvõtule ning ülesanne on eelkõige lapse arengu hindamine. Samuti tuleks konsulteerida psühholoogi ja logopeediga. Loodan, et nad siiski teavad, mida peavad tegema.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Ekspressiivne kõnehäire

Tere

poeg saab lähipäevil 4, mureks on kõne hilistumime, täpsemalt on neuroloog diagnoosiks pannud ekspressiivne kõnehäire. Väljavõte viimasest anamneesist juunis: “vaatab kõnetamisel otsa, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere ja aitäh pöördumast!
Arvan, et Teie last on piisavalt uuritud ja põhiliseks tegevuseks on igapäevane logopeediline tegevus.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

Lapse kõnehäire

TERE!

On selline mure et 5aastane laps ei kõnele ega ei suhtle, oleme käinud arstide juures ja laps käib ka lasteaias erirühmas kus on logopeed rühmas. Minu kui lapsevanema arvates on ta nö. ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere ja aitäh pöördumast!
Sünnitus oli suhteliset tavapärane, mis ei viita lapse aju kõnekeskuse kahjustusele. Sünnitrauma puhul oleks kahjustatud ka keha liigutused.
Teie laps vajab kindlasti ...

Loe edasi

Aastase lapse vaktsineerimine pärast haigust

Tere!

Pereõde ütles, et aastase lapse korralise vaktsineerimise võib läbi
viia ka kõige hiljem alles 1,5-aastaselt. Kui pikk võiks olla selle
vaktsineerimise aeg pärast seda, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimast! Arvan, et 3 kuud on täiesti piisav aeg. Aeg sõltub aga kindlasti lapse enesetundest, tema käitumisest peale meningiidist tervenemist.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

Ekspressiivne kõnehäire

Tere
Minul mure oma 6 a poja pärast. Mõned aastad tagasi pandi talle diagnoosiks ekspressiivne kõnehäire. Ja ma ei ole siiani aru saanud, mis see endast kujutab ja kas sellest paraneb täielikult ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Ekspressiivne kõnehäire tähendab aktiivses kõnes väljenduvat häiret.Kergematel juhtudel see taandub. Teie laps vajaks kindlasti süvauuringuid Tartu või Tallinna Lastehaiglas, ...

Loe edasi

3 aastase lapse peavalu

Minu 3 aastane laps on vahel öelnud, et ta pea valutab. Ta on näidanud kohale laubal, juuksepiiri ligidal, valu on ühel pool. Mis võiks selle põhjus olla?
Perekonnas on esinenud ka ajukasvajat.

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Laste peavalu põhjuseid on väga mitmeid, et neis selgusele saada, tuleb eeskätt perearsti poole pöörduda, kes vajadusel saadab edasi uuringutele teiste spetsialistide juurde.
Loe edasi

2,6 aastase lapse peaümbermõõt

Tere. Ma ta tahaks teda kui suur võib olla 2,6 aastase lapse peaümbermõõt?
praegu on see 50cm,(lapse pikkus on 93 cm ja kaal 14 kg ) mure on aga selles et lapse lõge pole veel korralikult sulgunud ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! Teie lapse pea ümbermõõt on täiesti normi piires. Soovitan pöörduda perearsti poole, et kontrollida rahhiidi esinemise võimalust.
Edu Teile!
Tervitades,
dr. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi