aegalne areng 12.10.16 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mure on kümne kuuse lapse pärast, kellel puudub huvi püsti tõusmise ja istumise vastu.
Laps on sünnist saati rahulik olnud, magab hästi ja päeval pikalt (3 tundi). Pead hakkas hoidma õigeaegselt, keerama hakkas füsioterapeudi abiga 5 kuuselt, roomama hakkas nädal enne kaheksa kuuseks saamist. Kaheksa kuuselt võttis paar korda põrandal käputamise asendit (mitte sirgetele kätele, vaid küünarnukkide peale). Peale seda pole põrandal käpuli asendit üldse võtnud. Põlved toob praegu kõhu alla ainult siis, kui käed millegi madala (padja või minu enda jala) peale saab ehk siis, kui on vaja millestki üle roomata. Voodis olen näinud kaks korda, kuidas ajab ennast sirgel kätel käpuli asendisse ja kiigutab edasi tagasi paar korda. Sellest ka juba paar nädalat möödas. Istumistasakaal on väga tugev ja istub sirge seljaga, kuid ise istuma ei lähe. Istumisasendist ära oskab ilusti minna, aga läheb ikka küünarnukkidele ja seal edasi kõhuli. Jalad on väga tugevad ja kui toe najale seisma panna suudab paar sammugi teha. Toele toetub küünarnukkidega. Minu najale ajab ennast püsti umbes kolm nädalat. Kui laps sülest maha panna, siis tahab et ta püsti pandaks, mitte kõhuli. Ajab sirged jalad alla ja kõhuli pannes järgneb tavaliselt jonn.
Kui laps sai 10 kuud täis kurtsin muret perearstile, et laps sirgetele kätele ei toetu, põrandal käpuli asendit ei võta ja iseseisvalt istuma ei lähe. Perearst arvas, et lapsel on lihtsalt aega vaja, ootame kuu aega veel ja kui siis ka ei midagi, siis võiks füsioteraapiasse minna. Minu süda ei andnud aga rahu ja pöördusin tasulisele neuroloogi vastuvõtule, kes ütles, et lapsel pingeid lihastes pole. Ravivõimlemise vajadust ei pidavat olema aga füsioteraapiat võiks teha. Füsioteraapias käisime eelmine kolmapäev. Füsioterapeut näitas harjutust kuidas käputamisele last sundida, laps röökis seda harjutust tehes. Samuti näitas harjutust kuidas pallil võimelda, et lapse õlavöötme lihaseid tugevamaks saada, et hakkaks ennast sirgetele kätele ajama. Oleme nädal aega neid harjutusi kodus teinud. Iseseisvalt põrandal käpuli asendit endiselt ei võta. Laupäeval ajas ennast ise istuma, nii et ajas ennast minu jala peale käpuli ja sealt edasi istuma. Pühapäeval praktiseeris kaks korda veel ja nüüd kolm päeva pole jälle teinud. Põrandal kõhuli olles istuma ei lähe.
Neid harjutusi ta teha ei taha, nutab koguaja ja väsib suhteliselt kiiresti. Vb see on normaalne, ei tea. Toe najale püsti tõusmiseks olen püüdnud meelitada igasuguste mänguasjadega, aga ei midagi. Kui rinnaalt natuke toetan, siis on kohe põlvedel ja sealt edasi püsti.
Täna tegime ka harjutusi ja ta oli jälle väga jonni täis. Istusin peale võimlemist diivanile, siis jonniga ajas ennast ise diivani najale püsti.

Kui lasta tal lihtsalt maas olla nii nagu tema tahab on rõõmus ja jutustab tite keeles, sõnu konkreetselt ei ole, ütleb vahel mämm-mämm ja tähh. Laps on pigem suuremapoolne (kaalub ligi 11 kg ja 76 cm pikk), meeldib roomata, mängib kõhuli küünarnukkidele toetudes, otsib põrandalt puru ja võtab pöidla ja nimetissõrme vahele

Peamine küsimus on, et kas lapsel on midagi viga, kui ta ju tegelikult oskab istuma minna ja toe najale püsti tõusta, aga huvi puudub. Miks tal huvi puudub, mida ma saaksin ise teha? Kas lasta tal olla nii nagu ta ise tahab või sundida tagant (ehk siis, et kui ta täna sülle saamise eesmärgil pingutas ennast püsti, kas lasen tal karjuda ja ootan, et ta ise teeks).
Vabandan, et küsimus väga pikk sai.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh küsimast!
Lapsel tuleb lasta areneda tema enda tempos. Neuroloog vaatas lapse üle ning väitis, et neuroloogilist probleemi ei ole(sain õigesti aru?). Minu soovituseks on lasta lapsel teha asju, millega ta hakkama saab. Pange laps põrandale ja laske tal areneda tema enda tempos.
Teile täpsete soovituste andmiseks pean aga last nägema. Tulge vastuvõtule!
Lugupidamisega
Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Lapse areng

Tere!
Olen mures, kuna ei näita sõrmega MIDA tahab, ei täida palveid ega vahest reageeri nimele. kui midagi tahab siis viib käest kinni sinna ja näitab vanemate käega.
Ei räägi, laliseb ja ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
lapse kõne areng on veidi hiline. Kui 2a vanuseks pole edenenud, siis soovitan laste neuroloogi konsultatsiooni.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

Lapse areng

Tere!

Sooviksin küsida, et mis vanuses hakkavad beebid iseseisvalt pead kindlalt ise hoidma?
Tänan vastuse eest!

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere ja aitäh küsimast!
Kindel pea hoidmine peaks olema lapsel kõhuliasendis 3ks elukuuks.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

Spastilisus

Tere. Meil on 8,5 kuune poiss kes ei rooma ega istu. Lastearst ütles,et meil kerge spastilisus. Kandsime ka 1 kuu pavliku rihmasi puusaprobleemide pärast. Sünnitus lõppes vaakumiga sünnitusteede nõrkuse ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Mõned lapsed jätavad tõesti roomamise faasi vahele, kuid lapse arengus on roomamine siiski tähtis, samuti võiks laps selles vanuses istuda. Füsioterapeut oma oskusliku tegevusega ...

Loe edasi

lihashaigused

Millised võimalused on Eestis ravida väikelapsel lihaste jäikust? Või tuleks otsida abi välismaalt?
Kas kõne areng võib olla eelnevaga seotud?

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Tõenäoliselt mõtlete spastilisust. Ka kõne areng võib olla sellega seotud. Soovitan pöörduda Tallinna Lastehaiglasse dr. Valentin Sanderi juurde.
Lugupidamisega,
Loe edasi

LAPSE ARENG

MEIL ON AASTANE TÜTAR, KELLELE DIAGNOOSITUD NELJA KUUSELT NEUROLOOGI POOLT SPASTILINE DIPLEEGIA KESKMISE RASKUSEGA, SAI RAVIVÕIMLEMIST, MASSAAZI, KUID TÜDRUKU ARENG IKKA VÄGA AEGLANE, EI TAHA ISE RONIDA, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast!
Teie lapse areng antud momendil on täiesti eakohane Teie jutule toetudes. Kas Teie laps on spastiline? Ei tea. Spastilist dipleegiat diagnoositakse Eestis ülearu- see ...

Loe edasi

Dandy-Walker sündroom

Lp Dr Sööt!

Kas saate lähemalt kirjeldada, millised on Dandy-Walker sündroomi tunnused, kuidas toimub selle sündroomiga laste areng, milline on nende intellekt ja tervislik seisund.
Olen ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! Kui ma Teist õigesti aru saan, siis Dandy-Walkeri sündroomi pole Teil diagnoositud. Ma tõesti ei tea, mida tähendab Dandy-Walkeri kolle.
Kui saate mulle öelda konkreetse ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi