Autism 16.03.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 2,3 aastase poja käitumises on mõningad iseärasused. Juba varajasest beebieast alates on ta kõiki asju oma käes keerutanud. Päris väiksena võttis ta kasvõi soki ja hakkas sellega nagu roolima. Ka praegu ta kasutab roolimiseks/keerutamiseks kõiki kätte mahtuvaid asju. Kui tegemist on mõne anumaga, siis tahab ta sinna ka midagi sisse panna ja siis roolib. Samuti on ta alati tahtnud vaadata pesumasina töötamist. Väiksemana oli olukord isegi hullem, siis tahtis ta kogu pesuprogrammi lõpuni vaadata ja ainult nutuga tuli ära. Praegu paneme masina koos tööle ja ta on nous üsna varsti ise ära tulema(kuigi käib vahest kontrollimas). Peale programmi lõpetamist tahab pesud ISE masinast välja võtta ja kuivama viia.
Ka kõneareng on tal olnud hiline ja aeglane, Alla aasta vanuselt tuli paar sõna, aga need kadsid mõneks ajaks ära. Kahe aastaselt hakkasid uued sõnad kiiresti tulema. Praegu 2a3k vanuselt on tal umbes 80 sõna ja teeb lihtsamaid kahesõnalisi lauseid.
Laps on muidu mänguhimuline ja tahab saada palju tähelepanu ja kontakti. Mängib kõiki eakohaseid mänge ja matkib tegevusi. Kodutöödes tahab kõiges osaleda ja ütleb alati ISE, ISE. Lemmikmängud on rongitee, pusled, legod (kuigi neid mänge mängides väga palju hakkab ka asjadega roolima ja siis mängib jälle edasi). Ta on ka mõistnud, et mulle see roolimine ei meeldi ja siis ta keerab mulle selja ja teeb ikka või siis ütleb, et peseb pesu või sõidab autoga.
Alates sügisest käib ka lasteaias. Harjumine võttis 2 nädalat ja siis nuttis ka hüsteeriliselt. Võõrast inimest kohe ligi ei luba, aga mõneajaga kohaneb ja hakkab ise selle inimesega kontakti otsima.
Sügisel oli ka lasteaias etendus kus oli kostümeeritud näitlejad mis teda väga põhjalikult ära ehmatasid, Siiani on tal problem minna saali kui näeb seal inimesi ees. Enne seda etendust istus saalis ilusti ja ei olnud hirmu.

Olen käinud temaga kahe logopeedi juures, aga nemad peale hilise kõnearengu rohkem probleemi ei näe. Peavad seda asjade keerutamist lihtsalt tema eripäraks.

Kas ma siiski peaks järgmiste spetsialistide juurde edasi pöörduma?

Tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Vabandan hilise vastuse pärast, aga info ei jõudnud varem minuni.
Avaldasin oma arvamuse vastuvõtus.
Arvan, et muretsemiseks pole põhjust.
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Autism

Tere

Minu mure järgmine. Mu lapsel on väga mitmeid “autismile” viitavaid märke, aga küsiks spetsialisti nõu. Nimelt jääb ta alati magama pead vasakule ja paremale kõigutades, ta kõigutab ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
soovitan pöörduda laste neuroloogi vastuvõtule.
Parimat
Anu Sööt

Loe edasi

Milline teraapia lapse psüühikahäire korral oleks abiks?

Lapsel diagnoositi uuringute tulemusena esmahaigestumine, nimetan privaatsuse huvides ainult koodi- F93.8. Välistati autism ja ATH.
Milliseid teraapiaid soovitaksite, et käitumisraskused (nt asotsiaalne, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast! Vabandan, aga selle küsimuse oleksite pidanud esitama arstile, kes Teie lapsele diagnoosi pani. Kuna ma ei tea sügavuti probleemi, siis ma ei saa sellele küsimusele vastata.
Loe edasi

Autism

Lapsel tekkisid peale kolmikvaktsiini tegemist autismi tunnused

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast!
Peaksite pöörduma laste psühhiaatri vastuvõtule, kes Teid edasi juhatab vastavate teenusteni. Soovitan pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi laste psühhiaatri vastuvõtule ...

Loe edasi

beebi ei 'jutusta'

Tere!
Minu mure seisneb selles,et mu 3,5 kuune beebi ei kooga enam. Ta on seda üleüldse väga vähe teinud, aga vahepeal siiski koogas.
Nüüd nädal aega tagasi õppis ta ära keeramise ja peale ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Arvan, et paanikaks pole põhjust. Õppimise käigus võib laps mõneks ajaks oma oskused kaotada ja hiljem need tulevad tagasi.
Lapsed on erinevad ja neid ei ole vaja võrrelda. Kui Teie laps ...

Loe edasi

laps vehib ja keerutab käsi ja jalgu

Tere meil siis selline mure et laps vehib pidevalt kätega nagu tahaks lendu minna! Kätega vehib nagu rohkem erutusest nt kui muusikat panen või kui midagi tahab või ka siis kui nt käruga väljas jalutame, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh, et pöördusite. Kirjelduse järgi võin öelda, et Teil on täiesti terve laps. Tundke temast rõõmu ja ärge otsige vigu!
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi