Uni ja magamine 10-aastasel 01.04.14 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun Teie poole murega, mis on meie peres hetkel väga aktuaalne.
Et asjast täit selgust saada alustan algusest.
Nimelt on minu tütrel olnud probleeme magamisega juba päris pisikesest peale. Osalt leevendas seda asjaolu, et ta jagas tuba algeslt vanema õega ja peale tema kodust lahkumist, vanema vennaga. Sageli jagati ka voodit, kuna nii oli lihtsam laps maha rahustada. Nüüd on tütrel oma tuba ja voodi. Seda umbes 2 kuud. Algselt läks ta oma tuppa magama ilma suuremate probleemideta, vajalik oli, et mina kõrval toas oleks. Vahel ärkas ka öösel, kuid varsti oli jälle kõik rahulik. Nüüd peaaegu kuu aega on meie peres uneaeg täiesti kaootiliseks muutunud.
Laps läheb õhtul rahulikult oma voodisse, kuid soovib, et keegi oleks mõnda aega tema juures. Sõltuvalt päevast piisab natukesest kaisutamisest ja edasi on vajalik, et tubade uksed oleksid avatud ning tuli põleks, kuid tuleb ette ka päevi, kus enne lapse uinumist on toast lahkumine võimatu. Vahel võtab see aega tunde. Tavaliselt läheb laps voodisse kell 21.00. Kui ta lõpuks on nii enam vähem rahulikult magama jäänud, siis paari tunni pärast hakkab tõsisem probleem. Laps ärkab ja ei soovi mitte midagi muud kui et keegi oleks tema kõrval. Nii me siis lapse isaga kordamööda tema voodi vahet lippamegi terve öö, sest vastasel juhul läheb ta täiesti hulluks.
Oleme proovinud temaga rääkida ja selgitada oma tundeid seoses magamatusega, oleme proovinud välja selgitada, millised oleksid tema soovid parema une saamiseks. Ärkvel oleku ajal tundub, et ta saab kõigest aru ja mõtleb kaasa, kuid öö saabudes käiks nagu mingi plõks ja asi muutub.
Tüdruk on muidu tubli ja tragi, koolis läheb tal väga hästi ja soovib sinna alati ka minna, ka on tal palju sõpru. Õhtuse magusa saab laps peale õhtusööki ja peale seda oleme magusat piiranud.
Kuna mulle tundub, et hetkel läheb probleem tütre magamisega ainult hullemaks ja pidev magamatus hakkab juba igapäeva elu segama, siis sooviksingi saada nõu Teilt. Kas peaksime pöörduma psühholoogi poole? On mingeid preparaate, mis sobiksid lastele? Või ehk midagi muud?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Teie laps magab halvasti kuna ta tunneb hirmu üksinda toas magamisest, millega ta harjunud pole. Soovitan kindlasti pöörduda psühholoogi poole, et hirmude olemust täpsemalt teada saada ning lapsele abi anda. Soovitan ajutiselt magada lapsega ühes toas ning vaadata, kas see muudab olukorda.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt