Aastase lapse rahutu unes vähkremine ja nutmine 04.12.12 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu peagi aastaseks saav tüdruk ärkab juba kuid peaagu igal öösel suure nutuga ja mitte miski ei rahusta teda, sülle võttes hakkab väänlema ja pulka viskama ning karjub kohutavalt. Ei aita silitamine, laulmine, kiigutamine, mitte miski, ühel ööl olin sunnitud lapse jalalaba lausa jaheda vee alla panema, et teda äratada saaks ja maha rahustada..

Ka magades ei püsi ta eriti paigal, kondab mööda voodit ringi ja peksab end pidevalt rännates vastu pulkasid ära, tekk ei püsi ka üldse peal ja vahetab asendeid enamvähem iga 10-15 min järel ning joriseb pidevalt, kuid uinub siis uuesti.
Laps magab iga päev kindlal kellaajal päeval ühe une, mis kestab kaks kuni kaks ja pool tundi ning ööunne paneme ka iga päev kindlal kellaajal, millele eelneb kindel magamaminekurituaal (vannitamine, viimane söömine, issile head ööd tegemine ja kallistamine ning laulmine) ja siis oma voodisse teki alla ja ise tulen ära.
Alguses hakkab nutma/kaeblema, kuid enamasti vaibub nutt kiiresti (kuni 5 min, enamasti 2 min) ja laps jääb ise magama. Nädal tagasi sai laps võõrutatud pudelist (läks valutult).
Muidu on tüdruk väga aktiivne, hästiarenev ja rõõmsameelne askeldaja, ütleb mitmeid sõnu, eile tegi esimesed sammud, tantsib, naerab ja mängib ilusti, joob tassist. Vahepeal ei nõustunud kõike sööma nagu varem, kuid ka see juba parem. Umbes viimased kuu aega jonnib tugevalt kõige vastu päevasel ajal (riietamine, millegi keelamine, õues isegi kakleb, aina nõuab mulle sülle ja joriseb pidevalt).
Varem seda nii tugevalt kindlasti ei olnud. Milles võib asi olla? Kas peaksin muretsema ja last lasteneuroloogile näitama? Aegajalt tuleb endal ikka väga hirm peale, eriti kui ta segasena karjub ja pea miski teda ei rahusta..

Lapsest niipalju veel, et ta on väga puhta kodus tehtud toidu peal (oleme nii oma menüüst kui ka lapse menüüst välistanud suhkru ja valge jahu, saab igausuguseid smuutisid marjade ja puuviljadega, isetehtud mahlasid, täisterapudrusid ja juurviljapüreesid, leiba, muna, keefirit jne, aga purgitoite ega mahlasid ei saa üldse). Ta pole meil ka kordagi raskemalt haige olnud, ega palavikus, on olnud vaid nohu kaks korda. Laps sündis loomulikult (ei kasutanud ma ka valuvaigistavaid asju) ning ei esinenud mingit hapnikuvaegust ega midagi, kõik oli ilus ja korras, apgr oli 9/10 ning koju saime juba 24 h pärast sünnitust. Lapsele pole tehtud ühetgi vaktsiini, kuna oleme vaktsiinivastased.

Palun andke nõu, kas on mööduv ja kasvab välja või peaksime pöörduma neuroloogi vastuvõtule...

Tänades
Murelik ja väsinud emme

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Tegemist on kindlasti ieslaheneva probleemiga. Tavaliselt esinevad öised nutuhood hästi erksatel, hästi arenevatel lastel. Laps elab unes üle päeval kogetutu. Sel perioodil laps õpib palju ja öösel toimub selle salvestamine. Muretsemiseks ei ole põhjust.
Kui 0,5a pärast ööd rahulikumad ei ole, siis soovitan pöörduda neuroloogi vastuvõtule.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Rahutu uni

Mure 1 aastase lapse une pärast. Viimasel
ajal iga ōhtu läheb laps magama suure nutuga ja ärkab hiljem iga 1-2 h tagant nutuga. Kas peaksin muretsema vōi on see asi mööduv. Rahutud uned on kestnud ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimast! Rahutu uni võib olla mitmel põhjusel. Palavus, hammaste tulek. Juua tuleks anda ainult vett ja tassist, siis tuleb ka ärkamisi vähem.
Tegemist on ajutise probleemiga.
Loe edasi

Rahutu laps

Mure lapse rahutusega. Tal on raske ühekohapeal istuda, tahab kohuaeg niheleda ja kõõluda. Enamasti räägib karjudes ja seda peab koguaeg meelde tuletama. Eriti raskeks läheb olukord, kui ei ole tavapärane ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast! Soovitan minna poisiga psühholoogi juurde, kes aitab olukorda analüüsida ja soovitada, kuidas poisi käitumist suunata .
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

2,8 aastase unehäired

Tere, olen nõutu oma nüüd 2,8 aastase neiuga. Nimelt mure on magamisega. kui ta sai 2 kuuseks hakkas ta magama ärkamata terve öö ja magas rahulikult, see kestis umbes 2-3 nädalat. Sealt alates on öine ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast!
Rahutu une põhjusi on palju ning enamasti pole see seotud haigusega. Lapse uni on sageli rahutu, tema närvisüsteem tundlik igasugustele päevastele mõjutustele. Aju ei ...

Loe edasi

9kuuse rahutud uned

Tere! Olen 9kuuse imiku ema, probleemiks lapse uni. Nimelt uinub ja ärkab kisaga. Probleem on kestnud praktiliselt kõik 9 kuud. Sündis 41+5rasedusnädalal esilekutsumisega. Nabaväät 3x ümber kaela, ning ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Rahutul unel imikueas on palju põhjusi, kuid enamasti on see seotud seedimisega kaasnevate probleemidega. Kui laps kasvab ja areneb hästi, siis pole põhjust muretsemiseks. ...

Loe edasi

rahutu uni

Tere! Olen mures aastase lapse une pärast. Laps on öösiti iga tunniaja tagant ärksvel.Magab, magab ja siis nagu ehmatab end üles ja sippleb une ajal väga palju.See asi kestab juba umbes neli kuud. Kas ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
soovitan siiski pöörduda pediaatri vastuvõtule, et laps üle vaadata ja aru saada, mis segab magamist.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt

Loe edasi

Spastilisus

Tere dr. Sööt!
Kõigepealt natuke eellugu: laps saab 26. okt 2 kuuseks. Sündinud esimesest rasedusest kaaluga 3170 g ja pikkusega 49 cm. Ajaline laps ( 40+2), Apgar 9/9, sünnituse kestus 18 tundi, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! Kuna ma ise last näinud ei ole, siis on raske kommenteerida. Arvan, et Teie lapse põhiline probleem on siiski nn. gaasivalu.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt

Loe edasi

krambidLaps .Vanus 3,5 aastat. Öösiti une ajal aeg ajalt esinevad krambid, mõnikord rahutu uni, nuttab unes. Muidu on rõõmsemeelne ja aktiivne laps. Kas on põhjus neoroloogi juurde pöörduda.

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! Soovitan kindlasti neuroloogi poole pöörduda.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi