Sipleb ennast unest üles 12.10.09 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Minu varsti 5-kuuseks saaval pojal on tekkinud selline probleem, et ta rahmeldab nii hullult oma kätega (nagu väike liblikas - käed käivad muudkui tugevalt üles-alla, mööda nägu (lutt lendab ka nii ära)) ja jalgadega (varbad suhu jne), et see ei lase tal uinuda ja ajab juba uinutud unest üles. Ärkvel olles on ta ka üsna liikuv, aga see on minu arust normaalne. Aga magama jäädes on nii, et tuleb käsi-jalgu kinni hoida, siis jääb kohe rahulikuks ja kui lutt ka suus on, magab minutitega. Jama aga selles, et iga kord, kui tal unetsükkel vahetub, st umbes iga poole tunni tagant, toimub sama asi. Seega pean iga poole tunni tagant öösel tõusma, et hoida teda natuke kinni. Kui ma ei lähe, tuleb esmalt kaeblik nutt, sest ta nii tahab magada, aga enda rahmeldamine segab. Ja siis järgneb juba paanika ja rahustamine on tunduvalt pikem tegevus. Viimased ööd olen ta nüüd magamiseks keeranud linasse pambuks kokku, käed keha vastu. Ta jääb kohe väga rahulikuks, ootab ise rahulikult und ja öösel magab 5-6 tundi, kuni nälg tuleb, siis veel 2-3 kuni tal tuleb mingi hommikune puuksuaeg, kus abi vajab. Ja siis veel kaisus umbes 2 tundi hommikuund.

Asi on aga selles, et tegelikult mulle ei meeldi hästi see lapse linasse kinni mähkimine, tundub vaatamata sellele, et ta ei protesteeri, kuidagi liiga konkreetne. Samuti, kuna ta ikkagi rabeleb seda lina natuke lahti (liiga tugevalt ka ju kinni tõmmata ei taha), tuleb ta pärast öist söömist uuesti mähkida, mis aga äratab teda asjatult (jääb küll ise uuesti varsti magama, aga ta uni on ikka natuke lõhutud).
Kas oskate arvata, milles asi võib olla ja mis peale linasse mähkimise veel aidata võiks (Mingeid teki peale panemise mooduseid, magamisasendeid vms)? Lisan veel, et kõhuli ta ei maga, kui läbi une end kogemata nii keerab, on ka kohe jama, sest arvab, et nüüd vaja trenni teha. Päeval magab enamasti kaks und õues ja väga rahulikult oma õueriietes ja kitsas vankrikookonis, kumbki uni umbes 2 tundi.
Tänud ette kõikide soovituste eest :)

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Olete ise väga taibukalt asjale lahenduse leidnud.
Lapsest areneb tõenäoliselt väga liikuv inimene. Unefaaside vahetumisel rabelemine on normaalne nähtus, kuid ülemäärane rabelemine viitab eriti aktiivsele motoorikale. Seda rahustitega pärssima hakata ei pea õigeks. Arvan, et lapse kasvades need mured taanduvad.
Seniks kannatust ja edu!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt