Lapse imelik reaktsioon pärast kukkumist 28.01.08 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on 1,5-aastane tütar, siiamaani väga terve ja tubli laps, ilusasti arenenud.
Eile aga oli meil üks selline vahejuhtum, mis mind väga murelikuks tegi. Nimelt laps mängis vanaemaga oma toas (mina olin samal ajal teises toas). Ühel hetkel tuli laps suure jooksu ja naeruga oma toast aga siis komistas ja kukkus kõhuli (tundus et sammud läksid sassi, aga võib olla et komistas koera otsa kes lamas sealsamas). Seejärel tõusis ise püsti, tuli minu juurde tuppa aga nuttis päris kõvasti ja ma läksin võtsin ta sülle, et lohutada. Ja siis hakkas imelik osa. Tundus, nagu oleks tal halb hakanud, silmad vajusid kinni mitu-mitu korda - üks silm rohkem teine vähem (kuigi üritas neid lahti hoida) - tagurpidi silmad ei läinud küll - ja need läksid päris punaseks ja vägagi vesiseks. Ise oli ka selline natuke äraolev vms. See kestis u. 20 sek, kuni läksin temaga akna juurde ja lasin värsket jahedat õhku näkku. Seejärel niisutasin nägu ka külma veega. Ta toibus väga kiiresti ja oli seejärel sama rõõmus nagu alati. Aga minul jäi tõeline hirm sisse, konsulteerisin tuttava perearstiga aga ta ütles et näiteks epilepsia (või millegi veel hullema) uuringuteks tema küll veel näidustust ei näe, lihtsalt oodata-vaadata kui järgmise 2 kuu jooksul sarnast ei juhtu, siis asi unustada. Aga ma olen nii mures ja ma ei saa elada nii et ÄKKI mu lapsel siiski on midagi viga!!! Lapse vanaema arvas et järsku läks tal lihtsalt midagi silma, teoreetiline variant on, kuna ta kukkus pikakarvalisele suurele koerale otsa, aga ise ma tõesti ei usu seda eriti...

Peaks mainima ka seda, et mingit haava laps kukkudes ei saanud, vaevalt et ka valušokki (kukkus ju puitpõrandale kõhuli), huule juures mingi punane väike täks on aga kas sellest kukkumisest, ei tea. Tuba oli küllaltki soe sel ajal (kamin ka küdes), võibolla see ka ajas enesetunde hullemaks....

Täna näiteks lõi oma pea jälle kogemata ära, nii et roosa laik oli peas, aga sellisest reaktsioonist nagu eile oli, polnud märkigi. Lihtsalt veidike nuttu ja kõik.

Väga pikk jutt sai tänan lugemast! Lihtsalt tahaks teada kas ma peaks lapsega tulema uuringutele või siis rahunema ja võtma seda kui lihtsat minestushoo sarnast asja, inimestel ju kõigil vahest võib paha hakata...polegi erilist põhjust vaja.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Soovitan siiski neuroloogi vastuvõtule tulla. Tõenäoliselt oli tegemist afektiivse hooga, mis ei vaja ravi, ega kujuta lapse tervisele mingit ohtu. EEG uuring oleks siiski vajalik.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt