11kuusel nõrgad lihased 06.11.07 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, oleme poja (õigeaegne, synnihinne 9/9) (hetkel u 9kilone) nõrkade ülakehalihastega juba päris pisikesest peale hädas. Kolmekuuselt määrati talle massaaz ja võimlemine. Enamus nendest kordadest tulime massööri juurest poole pealt ära, sest massaaz pani kõhus gaasid liikuma ja valu pani lapse lohutamatult nutma. Gaasid on olnud mureks alates 2. elunädalast. Kergemaks läks u 9kuuselt, kuid seda ka tänu sellele, et ei julge temaga erienvaid toite proovida, sest iga toit, mis talle ei sobi võib kolmeks päevaks gaasimure teha. Laps hakkas pead kindlalt hoidma väga hilja. Kõhule keerama ja roomama (kõhu peal) mitte väga vara, aga ka mitte väga hilja. Nüüd on ta paar kuud ka ennast toe najal püsti ajanud ja mõned nädalad toe najal küljele samme teinud. Käpuli tõusis u 9,5kuuselt, kuid seda väga harva. Paar viimast nädalat on hakanud käpuli käima (kätega käib, jalgu pigem libistab põlvede peal), kuid väga lühikesi maid, kui pikem siht, siis kohe kõhuli, sest nii toimub liikumine palju kiiremini. Kuu aega tagasi saime 6 korda võimlemas käia, siis tuli köha, mida oleme siiani ravida üritanud. Nüüd ravime neid AB-ga. Mure aga selles, et laps ei istu - määrati võimlemine ja ujumine. Kuna vees ta ennast ei liiguta, peaks rõhk olema võimlemisel, kuid viimasel kahel korral hakkas ka võimlemises nutma ja pidime pooleli selle jätma. Kodus ei lase minul üldse võimelda, kohe vaja eest ära minna ja muida asju toimetada. Muidu on selline suhteliselt tundlik ja samas kõva iseloomuga laps. Sellest ka minu küsimus, et mida sellise lapsega teha - võimlemine kõva kisaga on ju mõeldamatu, vees võin teda ujutada, aga seal ei liigu ja kuan sygisest saati vahelduva-eduga nohune, ei tule ka see kõne alla. Kas võimlemises paus teha, võib olukorda kuidagi eriti kahjustada, või on lootus, et ta siiski ise päevast-päeva omi asju tehes ja liikudes, siiski saab tugevamaks ja hakkab istuma ka ise, lihtsalt tunduvalt hiljem?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Kui ei ole teada põhjus, miks laps aeglasemalt areneb, siis on raske öelda ka prognoosi. Kuna lapse liikumine on läinud järjest paremaks. siis ei ole alust arvata, et ta istuma ei hakka. Soovitan stimuleerida igati tema liikumist kodus, samuti hoidke kontakti Teie last konsulteeriva neuroloogiga.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt