Mure lapse kukkumiste pärast 30.04.05 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

tervist.
mul tõsine mure oma 11 k poja pärast. kui ta oli 6 kuune siis ta kukkus turvatooliga poe kärust alla, tagajärjeks oli peapõrutus, muhk ja verevalum. Tehti aju ultraheli, see näita, et kõik ok.
Nüüd aga on poja saanud vanemaks ja muutunud kõvasti aktiivsemaks. Õpib parasjagu käima ja neid matse ja kukkumisi tuleb päris tihti ette. Ei jõua kahjuks igat momenti tabada. Ta on kukkunud 2 korda kuklaga vastu põrandata ja 2 korda laubaga(näoga) vastu põrandat. Kõikidel kordadel on ikka päris kõvasti nutnud. Mina läheks iga kord traumapunkti aga mees jälle vastu, et kõik lapsed kukuvad ja pole hullu. oksendanud ega ära minestanud pole kordagi ja muhku pole ka tulnud, kuigi matsud on kõvad olnud. Aga mul on tõsine mure, et mis tagajärjed võivad lapsel selliste kukkumiste puhul olla? Kas tal võivad hakata olema tulevikus peavalud, või koolis õppimisega raskused, või hoopis närvilisus? Olen väga mures ja kardan oma poja pea pärast? Öelge ka palun seda, millisel tingimul on vaja minna traumapunkti ja millal võib ise kodus last jälgida.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Iga kukkumise pärast ei ole tõesti vaja traumapunkti pöörduda. Oluline on kindlasti kukkumise kõrgus ja maapind, millele laps kukub. Kui laps kukub oma jalgadelt või madalalt voodilt, siis võite ise last jälgida.
Peatraumade, siiski tõsiste, üks põhilisi tagajärgi on peavalud.
Arvan siiski, et ei ole vaja muretseda.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt