tikid 30.07.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on 3 a. tütar, kellel on minu meelest juba u. 11 elukuust olnud sundliigutused. Siis ma seda ei tajunud, kuna beebide suhtlemine on niigi eriline. veidi enne kolme aastaseks saamist hakkas ta Jõulude ajal silmi pilgutama ja see kestis paar kuud. Kohe aga kui ta väsib päevast liiga või on olnud mõni erutavam sündmus või päevaplaani muutus või pingelisem olukord, ta teeb ühte kindlat sundliigutust nagu beebinagi. Olen seetõttu olnud kodune, ta käib era minilasteaias mõned päevad nädalas.
Ka teeb muret see, et kui midagi ei meeldi, muutub ta kohe agressiivseks. Peale kolmandat eluaastat tuli komme mind lüüa, kui tal on paha olla (kas on näit. väasinud või ei saa kohe, mida tahab). Olen püüdnud rahulikuks jääda, kätest kinni võtmine aga ei aita, jonn on nii tugev, et ta ei ole siis võimeline midagi aru saama, kui räägitakse. Olen püüdnud asja naljaks keerata. Hoolimata sellest, et kops läheb vahel üle maksa nagu öeldakse, ei ole teda kunagi vastu löödud ja meil üldse on kodus normaalne õhkkond - kodust ei tohiks probleem pärineda.
Kas tikid ja agressiivsus on kuidagi omavahel seotud (teat. närvisysteemi tüüp vms.)? Kas võivad eelpool nimetatud probleemid olla seotud tütre enneaegsusega ( u. väheke üle kuu aja ) ja minu rased. aegsete stressidega?
Mida teha? Milline on võimalik emotsionaalne areng lapsel edaspidi?
Ta on üldse ülitundlik laps - minus hirmsasti kinni ja nagu loeks mu mõtteid. Esim. 3 kuud ma ei tohtinud köhatada ka une pealt, ta ärkas kohe ja hakkas nutma.Tal olid esim. 3 eluk. u. 4 tunnised gaasivalud igal õhtul- ka see on vist närvisüsteemiga seotud.
Kas teen õigesti kui püüan hoida reziimi ja vältida pingelisi olukordi ? Kas peaks konsult. psühhol.-psühhiatriga. Kas soovitate kuhu minna?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Arvan, et tikid ja agressiivsus on omavahel seotud. Kas on seos ka enneaegsusel ja Teie rasedusaegsel stressil ei oska tänapäeva meditsiin öelda, seda võib ainult oletada( tõenäoliselt on). Olete kõike teinud õigesti, kuid soovitan siiski pöörduda lasteneuroloogi või psühhiaatri poole. kes peaks otsustama toetava ravi vajaduse.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

lapsel tikid

Tere

Minu laps hakkas kevadel silmadega tegema pöörlevaid liigutusi. Praeguseks on see läinud palju tihedamaks. Loen, et tikid on, kui laps pilgutab silmi aga minu laps pööritab silmi. Kahjuks ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Arvan, et tegemist on tikkidega. Tikid on enamasti isepiirduv probleem. Oluline on lapsele mitte tikkide pärast tähelepanu pöörata. Suvel peaks laps olema eakaaslastega väljas, ujuma, sõitma ...

Loe edasi

Laps köhatab

Laps juba kuu aega köhatab nii söögi ajal kui aktiivsel liigutamisel. Kui istub rahulikult siis ei köhata. Kas tegemist on tikkidega või peaks pöörduma arstile.

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimuse eest! Soovitan pöörduda arsti vastuvõtule. Tikid avalduvad eeskätt rahuolekus ja millessegi süvenemisel.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

Tourette sündroom

Tere

Minu lapsel diagnoositi Tourette sündroom, sellega seoses oleks täpsustavad küsimused

1. kas see on tavaline et tikid algavad juba 4 kuuselt?
2. olen mitmest kohast ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Tikide algus selles vanuses on väga ebatavaline ning kindlasti ei ole võimalik diagnoosida Tourette sündroomi.
Soovitan kindlasti pöörduda lasteneuroloogi vastuvõtule, ...

Loe edasi

Tikid

Tere. Olen 12. aastase poja ema.Poisil esinevad tikid juba 4 -dat aastat.Ka lastepsühhiaatri juures oleme käinud.Raviks saab fenibuti ja magne B-6.Probleem on aga selles,et tikid on muutunud väga tugevaks.Õhtul ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Soovitan tulla Tartu Lastekliinikusse minu vastuvõtule. Selleks on vaja perearsti saatekirja ning registreerimist numbril 7319100.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt

Loe edasi

tikid

Mis üldse on tikid? Miks nad tekivad ja kui ohtlikud nad lapsele on? Kas tikide mõju on ka veel täiskasvanuna?

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! Tikid on vastutahtelised liigutused, mis enamasti on funktsionaalsed, s.t. nende esinemisel pole leitud aju orgaanilist kahjustust. Lastel esinevad tikid väga sageli, enamasti ...

Loe edasi

Tikid 6 aastasel poisil

kas oskate natuke lähemalt kirjutada, mis selle esile kutsub.Avastasin
mõni aeg tagasi 6 aastasel poisil näotõmblused,algul suu ümbruses, hiljem
silmade kõõritamisega.Kust leida infot, miks ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! Tikid on väga sage probleem lapseeas. Kui Teie laps on eakohase arenguga, siis on tikid enamasti healoomulised.Tegelik põhjus ei ole teada, kuid kindlasti mängivad rolli psühhogeensed ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: