Kas laps on normaalne? 09.07.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Olen varsti 4 saava lapse ema (tegemist oli mitmikrasedusega). Lapsele on määratud raske puue (minu arust ei ole see raske puue, pigem kerge). Samas ta räägib väga palju ja ei erine oluliselt omavanustest. Natuke kummaline käitumine võibolla on ja veidi silmavaade teistsugune (silmad korraks ekslevad, kui otsa vaatama hakkab). On asju, mida ta muidugi ei oska. Näiteks puslet ei pane kokku. Samuti hakkas alles nüüd potil käima. Aga kõiki muid asju ta peaaegu teeb, tahab ja püüab. Aga samas on tal ka kerge füüsiline puue. On selline väga kohmakas. Käime massazides, logopeedi juures, ujumas, ühesõnaga, teen nii palju kui võimalik. Aga mind vaevab ikkagi üks asi ja palun ärge nüüd minust halvasti arvake. Ma lihtsalt olen väsinud mõtlemast ja närveerimast, kas temast saab ikka normaalne inimene. Saate aru küll, mis ma mõtlen. Kas ta hakkab tavakoolis käima? Kas ta saab oma eluga iseseisvalt hakkama? Kes on see õige inimene mulle ütlema, mis sellest lapsest saab? Ükski arst midagi ei ütle, no kes siis veel. Ma ei taha enam selles teadmatuses elada ...

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Kes siis veel kui arst peaks selles vanuses juba prognoosi oskama öelda. Saan aru, et laps saab pidevat rehabiliteerivat ravi ja seda ravi peaks juhtima lasteneuroloog. Tema peaks olema pädev prognoosi ütlema. Alati võite pöörduda mõne teise lasteneuroloogi konsultatsioonile kui Te oma arstilt vastust ei saa.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt