Laps ei oska kõndida 06.02.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen kohe-kohe aastaseks saavat poega kasvatav üksikema. Paljud lapsed kindlasti veel selles vanuses ei kõnni, aga kui võtan oma pojal kätest kinni ja proovin mõne sammu astuda lähevad ta jalad risti ning ta nagu ei oskagi astuda otse, toe najal ta käib ja küljepeale astub ilusti ainult parem jalg on hüppeliigesest pööratud kogu aeg paremale. Kas see on normaalne? Sünnitus oli raske, mul oli sünnitegevuse nõrkus, kas siis võis jalg kahjustada saada? Või kas on üldse midagi viga? Peale selle ei taha ta üldse, et tema käest kinni hoitakse, see aga pole vist mingi patoloogia.
Üldse on ta väga närviline laps, nutab palju, kogu aeg tahab süles olla, ei maga hästi. Ise olen hästi rahulik, ei ole ta peale kordagi karjunud, aga kõiki asju tal teha ka ei luba.
Veel üks väike mure, lapse isal on epilepsia, kui lapsel see haigus on päritud, millal peaks see avalduma ja kui suure tõenäosusega tal see on.
Nüüd tuli küll mitu probleemi, aga arvan et pole mõtet eraldi kõiki saatma. Tänan teid juba ette!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
olete tubli ema, et jälgite oma last nii tähelepanelikult. Last peaksite siiski näitama lasteneuroloogile, sest ainult kirjelduse järgi on raske otsustada. Mõned küsimused Teile:kas laps kõnnib toe najal mõlemas suunas? Kas ta vahel seisab ilma toeta või ühe käe toega? Kui Te kahest käest hoiate, kas laps on varvastel? Kui nendele küsimustele vastuse saan, siis oskan täpsemini vastata. Veel küsimusi: millises vanuses diagnoositi lapse isal epilepsiat? kuidas näevad isa hood välja? kas on teada epilepsia põhjus?(trauma, äge haigus). Ootan vastuseid ja siis vastan konkreetsemalt.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt