tik ajab hulluks 14.01.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

pojal (11a) on viimasel paaril aastal esinenud erinevad tikid ja neuroloog soovitas lihtsalt asja mitte tähele panna ning loota, et noorukieas kaovad ära. Praegu esinevad kurgupuhastamishäälitsused aga häirivad mind ja meest liigagi ning võimatu on seda mitte tähele panna. Üritame mitte välja teha aga mõni hetk hiljem ei suuda mitte öelda (ja pärast mitut korda ütlemist juba käratada) et ta rögisemise järgi jätaks. Ühest küljest ei taha oma last pidevalt traumeerida ja asja kohta märkusi teha, teisest küljest on peaaegu võimatu sellise persooniga ühe katuse all viibida. laps ise väidab, et ei saa midagi teha, vajadusel suudab aga siiski seda maha suruda, seega on pigem enesekontrolli ja õigemini selle puudumise küsimus. Tean, et probleemi vähendamiseks on olemas ravimid mis aga ei ole kahjulike kõrvalmõjudeta ning tunduks ebaaus neid lapsele määrata ainult ema-isa häirimise pärast: tean, et koolikaaslased kas ei pane tähele või lihtsalt aktsepteerivad sellisena nagu ta on ja koolis sellega probleeme ei ole.

oh, sai hingelt ära räägitud ja hakkas veidi kergem. ei oska aga midagi teha, et asi paraneks. aasta tagasi tekkis sama asi sügisel ja kadus kevadel, ei tahaks seekord niikaua(kevadeni)oodata ja loota. ei tea kas ravida last või hoopis ema-isa närve.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Lp.vanemad,
mõistan Teid täiesti kui ennast sellisel viisil tunnete. Jääb aga selgusetuks, kas noormeest ennast tikid häirivad. Kõige olulisem kriteerium ravi määramisel ongi lapse enda suhtumine tikkidesse. Kui need poissi häirivad, siis tuleb ka ravida.Samuti on oluline tikkide tugevus. Kui tikid on tugevalt väljendunud, esinevad sageli ja haaravad väga erinevaid piirkondi, siis tuleb kindlasti neuroloogi poole pöörduda, kes ravi määrab. Kindlasti ei tohiks lapsega pahandada, ega tema tikkidele tähelepanu pöörata.
Edu soovides,
dr. Anu Sööt