Lapse füüsiline mahajäämus 14.01.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Minu laps on 1aasta ja 2 kuune. Ta kaalub 7,5 kilogrammi ja on 76 cm pikk.
Probleem on kaalus. Paaril esimesel kuul tuli kaalu ilusti juurde, kuni 5-kuud sai ainult rinda. Rinda saab praegugi. Sünnikaal oli 3010grammi. Sööb siis kui tuju on, vahest sööb ilusti taldriku tühjaks, vahest ei taha üldse, närib lihtsalt leiba-saia. Teiste lastega võrreldes on ta kerge. Kakab ka isegi paar korda päevas. Pereasrt lubas uurida, et meid Tartusse uuringutele saata. Aga jäi küsimata, mida siis uuritakse või mida kahtlustatakse kui laps ei võta kaalus nii palju juurde kui teised ? Ja kas need uuringud on hirmsad ? Abikaasa ütleb, et mis tast ikka torkida, ta ongi lihtsalt väike. Saan aru, et kui on probleem, siis mida varem põhjus leitakse seda parem. Ikkagi tahaks rohkem teada. Millised on need uuringud ? Ja mida uuritakse ?
Närviarst ütles ka, et kõik on korras ja enam me kontrollis käima ei pea.
Vastust ootama jäädes ja ette tänades.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Lp.ema,
Teil on õigus- probleem on tõesti kaalus ning see teeb muret ka Teie perearstile, kes Teid Tartu Lastekliinikusse uuringutele on saatnud. Põhjuse leidmine peab tõesti toimuma nii kiiresti kui võimalik, sest seda tulemusrikkam on ravi kui seda vaja läheb. Kui laps võtab kaalus vähe juurde, siis mõtlevad arstid eeskätt haigustele, mille puhul toitained ei imendu. Kuid väikese kaalu põhjusi on palju ning õige põhjuse leidmiseks peab lastearst last nägema ja tõenäoliselt ka uuringuid tegema(vereanalüüsid, ultraheli...). Kuid uuringute määramine sõltub ikkagi sellest, mida arst Teie lapse juures tähele paneb. Hirmsad ei ole need uuringud kindlasti. Olete ju oma lapsega koos ja Tartu Lastekliinikus töötavad targad ja hellad arstid. Samas võib ka Teie abikaasal õigus olla, aga seda peab juba arst tõestama.
Edu ja julgust Teile,
lugupidamisega,
dr. Anu Sööt