Lapse trombotsüütide arv 30.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Paluksin arvamust 1-aastase lapse vereproovi tulemuste osas (lisasin pildi analüüsidest).
Lapsele tehti 9-kuul vereproov raua määramiseks. Perearst ütles, et vereproov on korras.
23.03.2021 tekkis lapsele palavik (38,6) ja laps oli loid, kuid sõi tavapäraselt. Perearst tegi vereproovi, mis näitas, et on kerge põletik (nohu, köha vms ei olnud). Perearst palus last jälgida ja kui palavik ei alane, siis peaksime igaks juhuks EMO-sse minema. Nädalavahetusel oli endiselt kerge palavik ja käisime EMO-s, kus tehti vereanalüüsid. Arst kirjutas järgmist: Kuna kurgukaared kergelt hüpereemilised, laps köhatab üksikud korrad,
põletikunäitajate olulist tõusu ei esine, siis diagnoositud ägedat ülemiste hingamisteede viirusnakkust.
Laps taastus ruttu ja rohkem ei ole probleeme olnud.
Nüüd juunis olen märganud, et laps jõuab vähem aega üleval olla. Arvan, et asi on selles, et suhtleme rohkem ja käime
teiste lastega läbi (mida varasemalt koroona tõttu ei ole olnud). Lisaks hakkas laps nüüd kõndima. Igaks juhuks mainisin seda pereõele ja otsustati teha vereproov. Pereõde leidis, et vereproov on korras. Kui juhtisin tähelepanu sellele, et juba märtsist alates on trombotsüütide näit kõrgem (hetkel 557), siis anti meile saatekiri hematoloogi juurde. Saime hematoloogi juurde aja, kuid selleni on veel aega ja perearst ei osanud antud näite kommenteerida. Olen mures ja kardan juba halvimat.
Miks võib lapsel, kes ei ole viimasel ajal kordagi haige olnud, trombotsüütide näit kõrge olla? Kas hammaste tulek võib
siin samuti rolli mängida?
Laps on muidu rõõmus ja väga aktiivne, isu on hea (saab ka rinnapiima) ja areneb eakohaselt.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem trombotsüütide kõrgema arvu põhjus on mingi infektsioon ja ilmselt see oligi märtsis nii. Mõnel puhul jääb see pikaks ajaks kõrgemaks. Kuna muus osas on vereanalüüsid korras, siis ma ei kahtlustaks trombotsüütide kõrgema arvu taga mingit haigust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor