Lapsel puuk 11.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mul on mõned küsimused seoses puukidega:
1. Leidsin oma 6a lapselt kaela peale kinnitunud puugi. Eemaldamise käigus jäi kahjuks pea sisse. Kas nüüd on lapsel suurenenud oht puugihaiguse tekkeks? Piirkonda desinfitseerisin peale eemaldamist.
2. Kas puugi asukoha ja haiguse tekke tõenäosuse vahel on ka seost?
3. Kas peaksin lapsele tegema borrelioositesti ka siis kui varased sümptomid ei avaldu?
4. Sellel aastal olen näinud koduaias puuke, kes on väga, väga pisikesed ja raskesti kindlaks tehtavad. Isegi luubi suurendusest jääb väheks ja vaid telefoniga suurendades on kuju eristatav. Kas see on tavapärane?
Ette tänades murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui puugi pea jääb sisse, siis ei tähenda see suuremat riski puukidega seotud haigustesse. Puukentsefaliidi vasu saab vaktsineerida ja see oleks väga kasulik, kui olete koduaist leidnud puuke. Puukborrelioosi vastu vaktsineerida ei saa. Puukborrelioosile on iseloomulikud palavik, peavalu, üldine nõrkus, pearinglus, liigeste ja lihaste valud, kaalu langus. Haiguse peamiseks tunnuseks on punetav laienev laik hammustuse ümbruses. Punetus tekib 60-80% nakatunutest puugi hammustuse kohale 1–4 nädala jooksul pärast puugihammustust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor