Kõhukinnisus 22.09.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Rinnapiima andmist lõpetasin 4,5 kuuselt. Läksin piimasegu peale yle(aptamil) lapsel tekkis kõhukinnisus ning oli raske kakada. Läksime hippi peale üle tekkis sama probleem,läksime tutteli tekkis sama siis aga holle peale läks paremaks, hakkasin andma ka putrusid, alustasin kõrvitsa püreest,porgand,kartul,kanaliha. Meil oli kaka roheline, käisime arstide juures ja meile öeldi et seda võib piimasegu põhjustada et vahetage. Praegu on laps 6,5 kuune ning oleme uuesti aptamilk peal. Hlmmikul on piim lõunaks annan kartuli-porgandi püreed ning õhtul ploomi. Tean et ploom teeb pehmeks. Aga kaka on ikka vaheat rohekas vahest pruun nagu pasta on ka junni moodi ebameeldiva lõhnaga. Laps ei kaka teine päev ja vahest punnitades nutab. Arvan et on k6huvalu ja annan infacoli. Olen annud ka linexit. Mida peaksin tegema et laps kakas nagu vaja. Kas aptamil põhjustab või lisatoit? (Kartul,hernes)? Või teha püreesid ise? Kaka ju peab olema ilus mitte roheline. Täna kakas aga vähe.kas brokkoli püreed võib anda?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisus on lastel sage probleem ja piimasegu saava lapse kaka ongi tihkem ja ta kakab harvemini kui rinnapiimabeebid. Lisatoidud (köögivili, õun, pirn, ploom, kaerahelbed) teevad kaka veidi pehmemaks ja kergemini välja kakatavaks, aga kuna peamine toidukogus tuleb piimasegust, siis tuleb leida lapsele sobivaim. Milline piimasegu on aga sobivaim on proovimise asi. Võib olla sobib Teie lapsele Holle, aga võib-olla Aptamil Comfort võib-olla Nuppi. Samas ei ole mõtet väga sageli piimasegu vahetada. Kaka värvus sõltub ka lisatoidust mida laps sööb. Näiteks uue toidu lisamine menüüsse võib muuta kaka värvust.
Kõige tähtsam on see, kui laps kasvab ja võtab kaalus juurde ning areneb ilusasti, see tähendab, et laps saab kõik vajaliku toidust kätte.

Lugupidamisega,
Tiia Voor