Poole aastase lapse peakuju 11.04.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, minu 6 kuusel Tütrel on 1 pea pool suurem kui teine. Antud mure tekkis mul juba enne seda kui laps sai 1 kuuseks. Perearst ei näinud selles aga mingit probleemi. Tänaseks ei ole olukord muutunud ja arst saatis meid siiski lastearsti juurde. Varem olen seda temalt paar korda küsinud ja ei arvanud, et see vajalik on. Laps oli kuni nelja kuuseks saamiseni rinnapiima laps, ja magas ilusti mõlemal küljel, selle, et laps pea nn ära maganud ma sellega välistaksin. Täna ma muidugi panin tähele, et oma voodis ta siiski eelistad seda “väiksemat” (paremat poolt) (lisasin pildi ka lapse pea kujust). Laps saab igapäevaselt alates sünnist D-vitamiini. Ta suudab ennast seljalt kõhule pöörata ja keerab ennast kõhuli 360 kraadi aga ei keera kõhult seljale tagasi, ega näita veel ka mingisugust huvi selleks, et roomama hakata ja sirgete kätele ennast sirutada. 10.04.18 sai 6 kuuseks, pikkust 68cm ja kaalu 6400gr (50/3270 sündides). Kas lapse areng on eakohane või Ta peaks ikka juba roomama ka? Millest võib olla selline peakuju tingitud? Kas tegu võib olla millegi ohtlikuga? Kas võib olla, et laps vajaks massaaži, võimlemist, ujumist ja asi saaks korda - perearst seda ei seosta.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuuekuune laps peab pöörama seljalt kõhule ja võiks hakata ka kõhult seljale pöörama (hiljemalt 7 kuud) ja kõhuli olles võiks toetuda sirgetele kätele. Need oskused võiksid olla 6 kuu lõpuks. Roomamine võibki tulla 7 kuul.
Peakuju võib olla tingitud geneetilisest omapärast, ühepoolsest lihastoonuise tõusust. Oluline on ka see, milline on olnud pea ümbermõõdu kasv aj kui suur on lõge. Peakujule võimlemine ei mõju. Füsioteraatia võib aidata juhul, kui peakuju asümeetria on tingitud lihastoonuse muutusest.

Lugupidamisega,
Tiia Voor