Lapsel lümfisõlm 12.11.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.7 aastasel lapsel kaelal ehk küljepeal kõrvast allpool lümfisõlm mis katsude oa suurune,liikuv,mitte valus.Kaks pool nädalat tagasi oli laps haige,kolm päeva 39 palavik,kolmapäeva õhtul hakkas ja reede öösel vastu laupäeva oli esimene öö kui polnud vaja rohtu anda.Laupäeva hommikul avastasin paistes lümfisõlme,see oli ikka päris suur muna,suhu oli veel tekkinud stomatiit ja hirmus röga kurgus.Samas polnud ei köha ,nohu ega kurk valus.Järgmiseks nädalaks oli suur muna kadunud aga see oa suurune sõlm alles,kui vaadata kaela siis polekski nagu midagi aga katsudes ikkagi tunda.Samas käime juba pool aastat ravimas ühte piimahammast millele tekkis igemesse mädane punn,mis ikkagi rohu mõju kadudes tuleb uuesti.Kas see kõik võib kuidagi seotud olla kuigi lümfisõlm on teisel pool,mitte seal kus see hammas.Kas see lümfisõlm peaks ise ära kaduma või peaks laskma ultraheli teha?
Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuni 8.-10. eluaastani on peaagu kõikidel lastel kaelal olema katsutavad lümfisõlmed. Kuna lapse immuunsüsteem areneb ja lümfisõlmed on üks immuunsüsteemi osa, siis need on lastel suuremad kui täiskasvanutel. Kuni 5 mm suuruseid pehmeid, valutuid ja vabalt liigutatavaid lümfisõlmi võib leiduda kaela, kaenlaaluste ja kubemes piirkonnas. Haiguste ajal lümfisõlmed suurenevad. Tõenäoliselt on Teie lapsel täiesti tavapärane lapseea lümfisõlm, mis haigusega suurenes ja võiks mingi aja pärast väiksemaks muutuda, aga see võib ka jääda oasuuruseks.
Kirjelduse järgi ei ole ultraheli vajalik, aga näidake lümfisõlme perearstile, kes siis otsustab, kas on vajalik lihtsalt jälgimine või vajaks laps lisauuringuid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor