Lümfisõlm suurenenud 09.03.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu pojal oli 2010 angiin ja üks lümfisõlm suurenes ning enam ei kadunudki ära.Nüüd veebruari algul oli keskkõrva põletik ja see lümfisõlm suurenes veelgi ja pole siiani väiksemaks läinud. Katsudes laps valu ei kurda. Lümfisõlme läbimõõt on umbes 2 cm. Perearst katsus ja ütles, et on jah normist natuke suurem. Mingeid uuringuid aga perearst teinud ei ole. Tahaksingi teada, milliseid uuringuid perearstilt nõuda ja kuhu pöörduda?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on normaalselt lümfisõlmed suuremad ja lümfisõlm läbimõõduga kuni 1 cm kaelal, kubemes ja kaenlaalusi ei pane muretsema. Lümfisõlmed on tuntavad lastel kuni umbes 10-12aastani. Ka pärast igasugust põletikulist haigust (angiin, kõrvapõletik) võib lümfisõlm veelgi suureneda. Oluline on vaadata, kas lümfisõlm pärast ägedat haigust kuu aja jooksul väheneb.
Esimese uuringuna tehakse tavaline vereproov. Kui lümfisõlm on juba 2 aastat ühesugune, siis suure tõenäosusega ei ole selle taga mingisugust tõsist haigust, selle ajaga oleks haigus juba ammu välja löönud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor