Lapsel ebameeldiv higihais 02.09.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
lapsel (6 aastat) tuleb sel suvel sageli ette, et kaenla all on halb higilõhn (nagu täiskasvanul). Ebameeldiv aroom on ainult ühe kaenla alt, aga ei ole nii meelde jäänud, kas alati ainult parema või vasaku käe või on see kuidas kunagi.
Kas selles vanuses on see normaalne?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavapäraselt hakkab tõepoolest higi lõhnama puberteedi saabudes (alates 8-9 aasta vanuses) , kuid mõnikord võib higilõhn tekkida ka varem. Higi ise on lõhnatu, kuid nahal olevad mikroobid muudavad higi haisvaks. Seega tuleks higilõhna korral vahetada sagedasti riideid, pesta iga päev ja kanda naturaalsetest materjalidest (puuvill, siid) riideid. Ka teatud toidud (küüslauk, sibul, vürtsid) võivad tekitada higilõhna. Ka tugev füüsiline koormus võib põhjustada tugevat higistamist ja higilõhna. Väga harva on eelkooliealise lapse higilõhna põhjuseks enneaegne puberteet, mil korral tekib kaena alla ja häbemele karvakasv ning munandid suurenevad.

Lugupidamisega,
Tiia Voor