Lapse väljaheide 23.05.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on Teile küsimus seoses lapse kakamisega. Lapsel (praeguseks 2a 6k) oli umbes pool aastat probleem kakamisega. Ta hoidis kakat kinni ja kui kakas, siis läbi häda väikse koguse. Iga päevast korralikku soole tühjenemist minu arvates ei olnud. Kuna sool ei tühjenenud täielikult, siis kaka lõhnas tihti käärinud, hapukalt. Umbes paar kuud tagasi oli kolmel järjestikusel päeval lapse kaka hallikas (isegi selline hõbedane), siis oli ka kaka kogus suur ja kaka pehme. Siis ei osanud sellele hallikale värvusele väga tähelepanu pöörata. Arvasin, et see on tingitud sellest, et sool pole igapäevaselt täielikult tühjenenud. Nüüd lugesin, et kaka hallikas värvus võib viidata sapi probleemidele.
Praegu kaka kinnihoidmisega enam probleemi pole ja kaka värvus on ka tavapärane. Minu küsimus on millest selline hallikas väljaheide tingitud võis olla? Kas praegu on vajalik sellega seoses midagi uurida?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lühiaegne kaka värvuse muutus võib olla eelkõige seotud toiduga. Kui oleks tegemist sapiprobleemidega, siis kaka olekski pidevalt hele. Kui kaka värvus ja konsistents on normaliseerunud, pole lisauuringud vajalikud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor