Beebi kõhumured 07.04.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

4,5k vanusel beebil on alates 2. elunädalast probleemid gaasidega. Proovitud erinevaid d-vitamiine, gaasirohtusid, probiootikume, võimlemist, massaaži, õlimähist, tilliteed, vanni, kõhulipanekut (kõhuli magamast keeldub) jt kõikvõimalikke vahendeid, mille kohta loetud ja mida on soovitatud. Nüüdseks on päevad rahulikumad (mööduvad õues loksutades/kärutades), nuttu on vähem ent ööd väga rahutud (vehib, punnitab, ca 2h järel on üleval ja magama saab tissitades, ja une ajal aitab jalgadega võimlemine ning pepu loksutamine, varahommikul ei aita seegi) ja lapsel raskused kakamisega (kui mähet vahetades punnitab, siis aitab õlise vatipulgaga). Kaka on rohekas, valgete tükkidega ning limane. Laps on saanud ainult rinnapiima. Olen pidanud dieeti ja jälginud söömist. Dieedi ajal välistasin piimatooted - 2 nädala jooksul polnud muutust, üksnes rinnapiim hakkas vähenema. Hiljem sõin eelistatult täistera ja piiratult piimatooteid, ei miskit. Nüüd alustasin täiesti neutraalsete toiduainete dieeti, kolmas päev, veel muutust pole. Lapse kaal on tõusnud normi piires. Perearst ei näe vajadust lapse toitmise muutmiseks, lastearst paneks lisatoidule. Olen täielikus segaduses. Lapse vanusest lähtudes peaks minema paremaks, aga edasiminekut pole siiski. Kas ultraheli ja vereproov oleks varem põhjendatud? Kas peaks külastama allergoloogi või uurima piimavalgu/suhkru, rinnapiima talumatuse kohta? Kas lisatoidu andmine on põhjendatud (lastearst, perearst ja toitumisnõustaja räägivad kõik erinevat juttu) või oleks abi rinnapiimaasendaja andmisest? Oleme nii hädas ja kurnatud, et iga uus mõte ja arvamus on teretulnud, saaks ainult lahenduse.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väga raske on anda soovitusi last ise nägemata. Gaasivalud on titadel sage probleem ja nende raviks ei olegi ühtki väga head vahendit, parim on aeg ehk siis lapse kasvades probleem kaob. Kui lapse kaaluiive on hea, siis tavaliselt lisauuringuid ei tehta. Kui aga lapsel on kõhulahtisus või kakas on lima ja verd võiks välistada piima- munaallergia, kuid te olete juba teinud piimavaba dieeti (loodan, et välistasite oma menüüs kõik piimatooted, ka juust, kohupiim, hapukoor jne) ja sellest paranemist ei olnud. Proovige veel kahenädalast munavaba dieeti.
Rinnapiim on lapsele kahtlemata parim toit. Alates 4. elukuust võib hakata pakkuma ka lisatoitu, alustada võiks juurviljapüreega (kartul või lillkapsas). Võimalik, et lisatoit toob leevendust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor