Beebi lihaspinged ja ''puusad kinni'' 09.01.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Tekkis küsimus, et kas ja kuidas ma saan kodus ise kindlaks teha, kas lapsel on puusaliigese düsplaasia, või lihaspinge? Sõbranna käis enda lapsega neuroloogi juures ja too olevat öelnud, et tüdrukutel peavad jalad minema täitsa tasapinna vastu?
Laps sündis erakorralise keisriga 9.oktoober 2014 ja juba haiglas öeldi, et tuleks puusasid jälgida, et veidike kanged kuidagi. Kuigi, kui koju läksime ja ta uuesti kontrollis, siis ütles, et nüüd juba veidike parem (olime haiglas 4 päeva). Aga perearst ei ole kordagi seda nüüd kontrollinud. Varem kuulsin pidevalt lapse jalgadest naksumit, nüüd enam ei kuule väga. Mõni üksik kord ainult.
Jalad lähevad laiali küll, aga mitte täiesti tasapinnani. Ja kui olen üritanud kodus temaga võimelda, siis üks jalg on kuidagi kangem. Vaatasin ka jalgadel olevaid volte, aga mina ei saa aru. Ükskord vaatan, on ilusti sümmeetrilised, teinekord vaatan, et ei ole. Ja mõnel üksikul korral on laps ka püsti hoides jalgu risti pannud (kui kergelt jalgadele toetada tahaksin). Kas peaksin muretsema?
Probleem on ka kätega. Kui kõhuli ta panen, siis ta ei taha käsi hoida ees, vaid paneb need kõrvale lennuki asendisse ja eriti ei toetu nendele. Kui käed tagasi ette sätin, siis võtab ta need peatselt kohe kõrvale tagasi, kui enda käed eemaldan. Esimesed kaks kuud talle ei meeldinud üldse kõhuli olla, eeldan, et gaaside pärast. Aga nüüd juba jõuab mõni minut olla ja hoiab ka pead, kuigi käed on enamasti külgedel. Või on see pea hoidmine tingitud lihaspingest?
Võimeldes on üks käsi ka kangem. Või ta hoiab seda kätt ka kuidagi rohkem pinges ja hoiab vastu, nagu jalagagi (vasak käsi ja parem jalg).
Ortopeedi ja neuroloogi juurde sain aja alles 11.märts. Laps on selleks ajaks juba 5-kuune. Ei ole ju mõeldav, et ma nii kaua mitte midagi ei tee.
Kas oskate soovitada midagi, et juba kodus vaikselt võimlema hakata? Milliseid harjutusi teha võiksin ja kui palju? Või ehk massaaži? Kuidas?
Kardan, et probleem süveneb selleks ajaks ja hiljem on ravi juba raskem. Ei tahaks küll lapsele neid trakse, või üldse haiglas venitusvoodis olla.
Alates järgmisest nädalast plaanin temaga ujumas käima hakata (1xnädalas), sest täna sai ta nüüd kolmekuuseks. Aga kas see on piisav?

Lugupidamisega,

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuni 3. elukuuni saab puusaliigeseid uurida UH-uuringuga, pärast seda on parem uuring röntgen. Perearst peaks saama puusaliigese düsplaasia kahtluse korral saata uuringule ja kui seal leitaks, et puusaliigesega on midagi valesti, siis saata kiir korras ortopeedile.
Kahjuks ei ole Teil kodus ühtki head võimalust ise hinnata lapse puusaliigeste seisundit.
Kuna eriarstide juurde on järjekord pikk, siis võib-olla saaksite varem füsioterapeudi vastuvõtule. Ka nemad oskavad hinnata lapse lihaspinget ja puusaliigeseid ning oskavad õpetada lapsele vajalikke harjutusi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

8-kuuse beebi kõhuhädad

Tere! Suur mure 8-kuuse beebiga. Probleem kestnud umbes 1.5k. Beebil ei ole üldse söögiisu ja kõht on kinni. Perearst soovitas lapsele pirni-, õuna- või ploomipüreed iga päev anda, et kaka pehmemaks läheks. ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Ühekordse kaalu ja pikkuse andmete põhjal on raske hinnangut anda. Teisel elupoolaastal võtab laps kaalus juurde ca 400 – 600 g kuus. Viimasel kuul on Teie lapse kaaluiive olnud väiksem ...

Loe edasi

Suur lõge pea-aegu kinni

Tüdruk on 3 kuud vana, 6,1 kg, 63cm. Käisime täna arsti juures kontrollis ja öeldi, et suur lõge on pea-aegu kinni. Arst ütles, et D-vitamiini ei tohi enam anda.
Kuni 2 kuuni andsime 5 tilka ööpäevas ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!
Lisaks suure lõgeme suurusele on tähtis ka peaümbermõõdu juurdekasvu hindamine. Kindlasti peab ka järgmise elukuu täitumisel mõõtma peaümbermõõtu ja hindama suure lõgeme suurust.
Tähtis ...

Loe edasi

3 kuuse beebi kaka

Tere!

Meil on laupäeval 3 kuuseks saav beebi. Tahtsin küsida aga tema kaka kohta. Tema kaka on sihuke kollakas, väikeste tükikestega, vedel ja natuke limane. Beebi saab ainult rinnapiima ja ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Rinnapiima saava lapse kaka on kollane puderjas vähese vee sisaldusega ja kergelt hapuka lõhnaga. Rinnapiima sööv imik võibki roojata pärast igat toidukorda. Teie laps on kaalus väga ...

Loe edasi

puusad

4 kuusel lapsel on puusad vale nurga all (erinevus 6 kraadi). (vastuselehel kirjas Dysplasia coxae congrenitalis bil. või midagi sellist). Raviks määrati freika püksid. Tulemas on aga suvi ja ausalt öelda ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Kui ortopeed on soovitanud freika püksid, siis ei saa minagi teist soovitust anda. Kardan, et ainuüksi võimlemisest ei aita.
Kannatlikku meelt soovides
Heli Grünberg

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: