Mure 5kuuse väljaheitega 28.10.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
9ndal oktoobril alustasime lisatoidu andmisega, milleks oli HIPPI köögiviljapüree. Lapsele väga meeldis ja iga päev sai lusikatäie rohkem. Nädala möödudes proovisime uut, kõrvitsapüreed. See ajas meeletult puuksutama, loobusime andmast ja naasesime köögivilja juurde. Hakkas seda jälle isuga sööma ja igapäevaselt suurendasime kogust kuni 26ndani sai juba 6-7 lusikat. Oleks ka rohkem söönud, aga ei julenud anda. Ja siis 27ndal otsustasime jälle uut proovida, kartuli ja kõrvitsa segu. Seda saigi ta siis eile ja täna. Aga umbes 3-4 päeva tagasi hakkas ta tihedalt kakama, kuni 6 korda päevas. Aga mite palju korraga, vaid natukene. Kaka selline sinepivärvi, valgete tükkidega ja limane. Puuksutab ka palju. Aga täna ajavahemikus kell 4.45-12.00 on ta juba 6 korda kakanud, mitte muidugi jälle palju korraga. Aga kaka samasugune sinepivärvi, tükiline ja limane. Saab piimasegu Apmtamili ja piima joomise ajal ka tihti nutab, sest kõht koriseb ja puriseb. Mida tegema peaks? Või on see kaka muutumine ja sagedus tingitud lisatoidust ja organism harjub tal?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Dieedi muutus võib lapsel tekitada lühiaegselt sagedasemat kakamist, kuni organism uue toiduga harjub. Ka võib kõhulahtisus tekkida, kui mingisugune uus toit lapsele ei sobi. Ning ei saa ka välistada, et vedelam iste on tingitud viirusest.
Praegu jätke lisatoit paariks päevaks ära ja kui seedetegevus normaliseerub, siis võiks alustada püreest, mis koosneb vaid ühest köögiviljast. Paljud purgitoidud sisaldavad mitut köögivilja ja seetõttu ei sobi need lisatoiduga alustamiseks. Õigem oleks alguses köögiviljapüreed ise keeta või otsida poest ühekomponentset püreed. Sobivad köögiviljad alustamiseks on kartul ja lillkapsas. Uut lisatoitu, mis sisaldab vaid ühte köögivilja andke kolme kuni seitsme päeva vältel. Kui lapsel vaevusi ei teki, võib talle järgmise nädala jooksul lisaks proovitud toidule julgelt pakkuda järgmist uut köögivilja. Iga uut lisatoitu andke lapsele anda ennelõunasel ajal ja enne piimasegu. Iga uue lisatoidu pakkumist tuleb alati alustada väikesest, poole teelusikatäie suurusest kogusest, edaspidi toidukogust järk-järgult suurendades Kuna uus toit võib tekitada vaevusi või allergilist reaktsiooni, on oluline, et kõik uued toidud lisatakse ühekaupa, siis on kohe näha, milline neist ei sobi ja see toiduaine siis paariks nädalaks menüüst eemaldada. Paari nädala pärast võib uuesti proovida.
Samuti sobib esimeseks lisatoiduks puder, aga jällegi ainult ühest teraviljast tehtuna ja ilma lisanditeta.
Esimesteks lisatoitudeks ei soovitata valida puuvilja- või marjapüreed, sest magus maitseb lapsele hästi, võib ta järgnevalt pakutud köögiviljadest ja putrudest keelduda.

Edus soovides,
Tiia Voor