Lapsel lööve kehal (kas naaskelsabadest?) 24.02.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Umbes 3-4 nädalat tagasi tekkis lapsel kehale lööve. Keha külgedele(umbes ribide juurde). Hiljem ka küünarnukkidele ning õlale. Lööve on väikse teraline, nagu kananahk oleks kogu aeg peal. Vanem lööve läheb tumedamaks ja väga kuivaks. Muidu on lööve nagu kananaha sarnased väiksed punnid kobaras. Alguses oli natuke punetav kuid nüüd pigem väga-väga kuiv ja kare. Sügeleb ka. Kahtlustasin algselt uut pesupulbrit või dušigeeli. Vahetasin need vanade vastu välja. Kuid lööve ei taha ikka kaduda. Umbes 2,5 nädalat tagasi avastasin lapsel ka naaskelsabad(linaluu-ussid), on saanud 2 korda Vermoxit. Teisel korral usse ei väljunud. Netist uurides on mõned inimesed maininud, et ka ussidest võib lööve olla? On saanud Zyrtecit, kuid lööve ei taha kuidagi kaduda. Pigem on mõned uued "kobarad" nahaaluseid punne juurde tulnud? Millega võib tegu olla? Kas allergiaga? Või tõesti ussidest põhjustatud lööbega? Või üldse seenega(peres seent kellegil pole)? Laps käib vahelduva eduga lasteaias(viimased kuu pole käinud) ning allergiline pole olnud. Hetkel kreemitan Neutrali kreemiga ja pesen ka teda sama firma dušigeeliga. Peale viimast vanni oli lööve kuidagi väga punetav ja ärritatud, umbes poole tunni pärast tõmbas punetus alla tagasi. Kas oleks vaja minna pigem nahaarstile või allergoloogile?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilma löövet nägemata ei oska diagnoosi panna ega põhjust ütelda. Zyrtec aitaks nahasügeluse vastu. Löövet on vaja tõenäoliselt ravida paikselt mõne ravikreemi või -salviga. Kindlasti ei tee paha niisutava ja pehmendava kreemi kasutamine. Lööve muutub soojas keskkonnas (soe vann, higistamine jne) punetavamaks juba seepärast, et sooja toimel nahaveresooned laienevad ja verevarustus paraneb, ning nahk hakkab punetama. Võib-olla süvendas vannis käies nahapunetust ka mingi muu ärritaja - näiteks mehhaaniline hõõrumine, ebasobiv pesuvahend, kuigi Neutrali tooted on mõeldud just tundlikule nahale ja nende negatiivne toime ebatõenäoline. Pigem ikkagi tekkis punetus pärast vanni sooja toimel.
Ussidest nahalööve on vähetõenäoline.
Nahalööbe oleks korral mõistlikum minna nahaarsti vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor