Pikk poiss, aga väikese kaaluga 22.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Perearsti arvates on suur probleem, et poja, kes on 82cm pikk kaalub vaid 9,2 kg (sündides oli 52cm ja 3,7 kg). Iga kuu on kaaluiive olnud siiski positiive, viimasel poolel aastal 200-500 g kuus. Söögiga probleeme ei ole (vähemalt minu arvates), iga toidukord sööb ~200 g, toidukordi on 4, lisaks saab veel õhtupudru juurde ja varahommikul rinnapiima. Söögiks saab ta isetehtud püreesid erinevatest juurviljadest, makarone, putrusid (rpa-ga), puuvilju, jogurtit, hapukoort jms. Laps on muidu rõõmsameelne ja tegus. Arengus igati eakohane. Kas on põhjust muretsemiseks või on siiski kahtlus, et tal võib mingi häire olla, mis takistab ainete imendumist?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Keskmiselt kaalub aastane laps 9-11 kg. Elu teisel poolaastal on tavaline kaaluiive kuus 400-600 grammi. Kõige tähtsam on, et laps on rõõmus, tegus ja hästi arenenud.
Ühekordse kaalunumbri järgi ei ole õige otsust teha, vaja on vaadata, kuidas on lapse kaaluiive olnud sünnist alates. Selleks on perearstidel olemas kaalu- ja kasvukõverad ja nende põhjal teeb arst otsuse.
Kui laps on hästi aktiivne ja liikuv, siis kulutab ta palju energiat ja kaaluiive ei pruugi olla nii suur nagu vaheliikuval lapsel.
Aastasel lapsel võiks olla 5 söögikorda. Kindlasti peab ta saama ka liha, põhimõtteliselt võib aastane laps süüa nö. peretoitu, kuid väiksema soola- ja maitseainete sisaldusega kui teised pereliikmed. Piima ja piimatooteid võiks aastane laps saada päevas ca 500 ml, teist sama palju või natuke rohkem lisatoitu.

Edu soovides,
Tiia Voor