3,5.a. lapsel pidevalt hääl ära 20.12.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mina olen antud seisukorrast juba väga murelik. Kõik algas sellest, kui poja läks sügisel lasteaeda. Aina enam oli nii, et mida päev edasi, seda enam lapsel hääl vähenes, kuni ühel hetkel on ainult ragisev hääl.

Algusel arvasin haigestumist, mis ka esimesel aastal lasteaias loomulik, aga kui hakkas korduma ja käisime ka mitmeid kordi perearsti juures, siis arst nägi, et konkreetset põletikku kurgus ei ole ning pakkus, et lapsel lihtsalt nõrgad häälepaelad. Et rühm on suur ja kuna poiss ka väga jutukas ning samas ka piisavalt valju häälega, siis ta lihtsalt karjub oma hääle lasteaias ära. Ning pakkus, et ainsana saab soovitada rahulikumat keskkonda ja vähem rääkimist. Aga jutukale 3,5 aastasele lapsele sa ei tee selgeks, et peaks tasa olema või proovi vaiksemalt rääkida ja samas last ju kogu aeg kodus hoida ei ole ka võimalik.

Kui laps oli vahepeal 2 nädalat kodus, siis oli häälega korras ja kui lasteaeda läks,siis mingi aja pärast asi jälle aina süvenes, kuni tänaseni. Täitsa nutt tuleb peale, kui kuuled õhtul. et laps aina ragiseb. Ning samas ka muusika õpetaja ütles lasteaias, et kas me teame, et selline olukord ei mõju hästi ja võib kurvalt lõppeda. Mind huvitakski, et mida arst võis silmas pidada (kuna temalt ei olnud võimalik edasi uurida), millega võib asi lõppeda? Ning mida ma peaksin tegema või kelle poole pöörduma, et selgusele jõuda?

Ja kui lapsel on nõrgad häälepaelad, mida perearst lihtsalt arvab, siis kas ta peabki lasteaias nii käima, et häält pole ja kui võimalik hoida mingi aeg taas kodune, siis taastub ja kui jälle paar päeva lasteaias käib, siis jälle vähehaaval hakkab hääl kaduma. Ja kui hääl ära, siis tean ju enda pingutama. Ning muusika tegevus on sellisele lapsele ju lausa piinav?

Ette tänades teie aja ja pühendumise eest. Ma väga sooviksin abi, sest tõesti meeleheitel! Mida peaksin tegema, kelle
poole pöörduma, kuidas saaksin oma last aidata ja midagi peab ju ometi saama teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui lapsel on nõrgad häälepaelad või üldse mure häälega, siis esmalt peaks pöörduma kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule, kes oskab kõige paremini hinnata kähiseva hääle põhjusi. Tartu Ülikooli Kliinikumis on spetsiaalne kõnekeskus, kuhu aga suunatakse kõrvaasrti poolt. Minu teada peaks ka Ida-Tallinna Keskhaiglas olema kõneprobleemidega tegelevad spetsialistid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor