Nõgesetee ja madal hemoglobiin 26.08.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel hemoglobiin madal - 86, põletiku näit 120. Teostatud uuringud haiglas, leid neg. Saanud suu kaudu raua preparaati. Kas on seos HGB ja CRV vahel ( mida madalam HGB, seda kõrgem võib- olla CRV) Kas hgb tõstmiseks võib anda nõgeseteed, kui palju? Laps on sügavalt enneagne ( 28GN ) Tänan!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

CRV näitab eelkõige põletikku organismis. Ka vererakkude lagunemise korral võib CRV olla veidi tõusnud, aga väärtus 120 mg/l on ikkagi põletiku näitaja.
Enneaegsetel on aneemia ehk kehvveresus ehk madal hemoglobiin väga sage probleem. Rauavarud ladestuvad loote organismi raseduse viimases kolmandikus ja kui laps sünnib enneaegsena, siis tema rauavarud on puudulikud. Pärast sündi vajab enneaegne laps rohkem rauda, kuna ta kasvab kiiresti ja sageli on enneaegsetel kaasnevaid haigusi, mistõttu vereloome võib olla häiritud.
Aneemia ravi juhib lastearst/neonatoloog. Nõgesetee ei aita kindlasti kehvveresuse korral. Kehvveresuse põhjuseks on tõenäoliselt rauapuudus ja nõges ei sisalda sel määra rauda, et saada raviefekti. Ferrum leki tuleb lapsele anda mitu kuud, kuni organismi tekib piisavalt rauavarusid. Lisaks on oluline õige toit. Parimaks rauaallikaks on punane liha.
Kehvveresuse ravi korrigeerimiseks on kõige õigem pöörduda last jälgiva neonatoloogi vastuvõtule.

Edu soovides,
Tiia Voor