streptokokk pneumonia 25.03.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Meie 2.aastane poeg(ei käi veel lasteaias) on terve sügistalve olnud pidevalt viirustes. Põhiline häda on pikalt kestev rohekas nohu ja köha. Saanud on kaks antibiootikumi kuuri novembris ja veebruaris. Viimane 7 päeva klacidi, peale mida poeg kohe uuesti haigestus. Nüüd selgus, et ninaneelus sreptokokk pneumonia ja moraxella(mõlemad 4+). Küsimus, kas on võimalik kuidagi neist bakteritest ilma antibiootikumita vabaneda? Tundub, et pojal niigi immuunsus väga nõrk. Kui kevadsuvisel ajal tervis paraneb, kas on oht, et see bakter jääb sinna pesitsema ja sügisel kui lasteaeda minek ees, võtab taas kõik viirused kergesti külge?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Sagedased põdemised on väikelapseeas paljude laste probleem. Eelkooliealistel lastel on seedetrakti- ja hingamisteede limaskestal vähe kaitsekehi ja seetõttu peetakse täiesti normaalseks, kui esimestel eluaastatel põeb laps 5-10 hingamisteede ja soolenakkushaigust. Kahjuks pole ühtki väga head vahendit immuunsüsteemi küpsemise kiirendamiseks. Parim vahend nakkushaiguste vältimiseks on rahvarohkete kohtade vältimine, mitmekülgne toitumine ja füüsiline tegevus vabas õhus.
Moraxellat ja streptokokki võib leida mõnikord ka täiesti tervete laste kurgust ja mitte alati ei ole need haiguse põhjuseks. Kui aga neid baktereid on palju ehk siis 4+ ja need on tõenäoliselt haiguse põhjuseks tuleb ravida antibiootikumidega, Kahjuks aga ei välista antibiootikumravi hiljem uuesti nakatumist. Antibiootikumid ei hoia ka ära viirushaiguste teket.
Enamusel lastel jääb nohu-köha põdemine harvemaks nooremas koolieas, sest siis on limaskestal rohkem kaitsekehi ja viiruste eest laps paremini kaitstud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor