Laps pilgutab närviliselt silmi 11.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure seoses 6-aastase pojaga( saab kohe 7). Ta on hakanud närviliselt silmi pilgutama- see kestab u 10 minutit ja sel hetkel kui silmade pilgutamine toimub, siis hakkab ka pead keerama selles suunas kuhu vaadata tahab. Nägemine on korras. Ülehomme minek ka silmaarsti konsultatsioonile perearsti soovitusel. Kui seal selgub, et kõik korras, siis kas järgmine etapp oleks pöörduda lasteneuroloogile? Kui temalt endalt küsin, mis sul silmadel on, siis ütleb et valutavad ja sellest on abi, kui silmi kinni hoiab. Aga ma tegelikult kahtlen selles ja üritan nüüd teemat vältida ja võimalikult vähe tähelepanu sellel pöörata, et lapses mitte ebamugavust tekitada. Kas tegu võib olla närvilisusega? Laps muidu väga seltsiv ja rõõmsameelne, kuid lasteaias on käinud suhteliselt vähe ja see on temas stressi tekitanud küll.
Tänan teid juba vastuse eest ette.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem silmade pilgutamise põhjus on TIK-id ehk siis tahtmatud lihasliigutused. Tikke võib esineda üle kogu keha, tavaliselt siiski enam peapiirkonnas, eriti näo või ülakeha lihastes. Tikkide nähud on pealiigutused, grimassitamine, kulmude kergitamine, silmapilgutamine, ninakirtsutamine, suuga maigutamine, õlakehitused ja jäsemete kõverdamine. Tikid võivad kesta mõni kuu aga vahel ka aastaid. Tikkide diagnoosi paneb kas lasteneuroloog või lastepsühholoog. Seega peaksite minema kindlasti neuroloogi vastuvõtule, et välistada epilepsia ja ka reuma. Teie kirjelduse järgi arvan aga, et Teie lapsel on tegemist tikkidega, mis sageli tabletiravi üldse ei vaja, kui siis ainult psühholoogilist nõustamist ja tikid mööduvad iseenesest.

Edu soovides,
Tiia Voor