2-aastane laps väga kõhn 21.02.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma lapse kaaluiibe pärast. Laps on 2a5k ja kaalub 11,5 kg. Sündides oli 2,8kg ja 1-aastasena 9kg, 2-aastasena 11kg.

Elu esimestel kuudel võttis juurde hüppeliselt (1,5kg /kuus), madal kaaluiive ja isutus algas üle öö 3,5 kuuselt.

Pidevalt probleeme isutusega ja juurde ei võta ta ka perioodidel, kui ta hästi sööb (kestavad 3-4 näd perioodid, kui ta sööb hästi, siis ilma elumuutuseta jälle ei söö paar kuud).
Mida me oleme teinud:
- kindel söögigraafik, vahepalasid ega morssi toitude vahepeal ei saa (ainult vett).
Hästi on mõjunud alati Protexin Restore kuur, mida olen teinud 2-3x aastas peale haigust. Annan kibuvitsa siirupit hommikuti ja nüüd hakkasin Apilaki andma.

Laps on terve ja rõõmus, haige on olnud 5 x elus, viimase aasta jooksul 3 x (1 gripp, 1 köha-nohu ja 1 kõhugripp).

Kas peaks uurima, miks ta juurde ei võta?

Laps on üle keskmise pikk, 94 cm. Suguvõsas kõhnust ei ole. Visuaalselt on laps VÄGA kondine (jalad, ribid, käed).

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Et otsustada, kas teie laps vajab täiendavaid uuringuid kaalu pärast, peaks olema teada kõik varasemad kaalu andmed. Sünnil ja ka 1- ning 2- aastaselt on teie lapse kaal olnud veidi väiksem kui keskmiselt sama vanadel eesti lastel, kuid jäänud veel normi piiresse. Kui lapse kaal on olnud kogu aeg ühes ja samas kaalukoridoris, pole muretsemiseks põhjust. Kui aga mingis vanuses on lapse kaaluiive halvenenud, on vajalikud täiendavad uuringud. Kuna laps on pikkus on aga üle keskmise, siis visuaalselt ongi ta kõhnake. Söögiisu parandamiseks polegi ühtki head ja universaalset nippi. Kõik mida olete juba teinud (söögirežiim, joogiks vesi ja näksimiste vältimine) on väga õige. Kaaluiivet saab veidi parandada andes lapsele rammusamat toitu: 3,5% piima, pudrule lisaks toiduõli jne.

Edu soovides,
Tiia Voor