Väikelapse higistamine. 17.01.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mure selles et minu 2 aastane tütar on hakanud magades higistama, õhtul peale magama jäämist ja ka lõunaune ajal. Ta pea on ika sõna otseses mõttes märg. tegemist on enneaegse lapsega ja D-vitamiini ei ole ma saanud talle anda kuna ei kannatanud ta mitte ühtegi olemas olevatest vitamiinidest (soja ega ka veebaasil olevat vitamiini), on allergiline laps, alates 4 elukuust hakkas jooma Nutri Junior piimasegu kuna oli allergiline ka piimavalgule. viimasel perearsti visiidil pöörati ka tähelepanu, et jalad on nagu natuke x-is, Kas on põhjust muretsemiseks, mida ma peaksin edasi tegema ? Kas lapsel võib olla rahhiit ja mida ma sel juhul pean tegema ? On vajalikud veel uuringud ?
Ette tänades Mammu.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Higistamise kõige sagedasem põhjus on hoopis lastel omapära ja see pole enamasti haigusega seotud. Sageli on ka kellelgi peres sama probleem. Natuke x-jalad on 2-aastaste laste puhul täiesti loomupärane jalgade arenguline etapp ja x-jalgsus võib kesta kuni koolieani.
Kuna Teie laps on enneaegne ja ta pole saanud piimatoite, siis muidugi peab arvestama ka rahhiidi võimalusega. Kuigi rahhiidi algus alles 2-aasta vanuses ei ole tavapärane.
Rahhiidi kahtluse korral saab teha vereanalüüsi, milles vaadatakse fosfori ja kaltsiumi sisaldust ning alkaalse fosfataadi taset. Nende tulemuste alusel saab välistada rahhiiti.
Rahhiidi profülaktikaks sobib lisaks D-vitamiini preparaatidele ka kalamaksaõli. Allergia korral peate apteegist leidma ilma lisandite kalamaksaõli.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Küüneseen lapsel?

Tere!
Avastasin hiljuti, et minu veidi üle aastasel lapsel on üks varbaküüs teistest erinevalt paks ja ka kollaka värvusega. Kõik tunnused viitavad minu kogemuste kohaselt küüneseenele. On see võimalik, ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Väikelastel on küüneseen väga harv haigus. Tavaliselt algab küünte seenhaigus küüne otsast või küljelt. Kui kogu küüs on kollane, siis peaks olema haigus juba pikka aega kestnud, mis ...

Loe edasi

VÄIKELAPSE PEAVALU

MINU 6 AASTANE TÜTAR KAEBAB TIHTI PEAVALU. VALU KESTAB LÜHIKEST AEGA.

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,

Kui peavalud püsivad, pöörduge palun lasteneuroloogi vastuvõtule. Kindlasti on perearst nõus andma saatekirja. Kindlasti vajab laps lasteneuroloogi konsultatsiooni, kui peavalu on kohe ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi