Hemoglobiin 12.06.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapselt võeti 9 kuuselt verd ja hemoglobiin oli 106. Arst kirjutas rauasiirupit. Nüüd 10,5 kuuselt tehti uuesti vereproov ja hemoglobiin oli 102. Saadeti meid siis laborisse Ferritiini kogust välja selgitama. Täna arstile helistades ütles arst, et ferritiin oli korras ja midagi teha pole vaja. Küsimus ongi siis selline, et kas võibki nii olla, et hemoglobiin ongi madal? Millest see võib tulla? Kas see ohtlik pole kui veel langeb? Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Hemoglobiini väärtus veres peaks olema 7k - 12k vanuses 111-141 g/L. Seega on Teie lapsel see madalam kui normväärtus. Ferritiin näitab rauavarude hulka organismis ja selle madal väärtus näitab rauapuudust organismis. Kui ferritiinianalüüs võeti rauaravi ajal või vahetult pärast rauaravi lõppu, võib ferritiini väärtus analüüsi olla normi piires, aga ei näita tegelikku rauavaru.

Kõige sagedamini on rauavaguse tekke põhjuseks toitumisvead. Rauaallikaks on liha, seepärast peab laps sööma liha alates 6. elukuust. Kui laps saab piisavalt liha, ei tohiks tekkida kehvveresust ehk aneemiat. Liigne piimatoodete (lehmapiim, rinnapiim, keefir, kohupiim jne) tarvitamine ja liha vähesus toidus võib põhjustada aneemiat.. Piimatoodete koguhulk võiks olla ööpäevas kuni 0,5 l. Peab silmas pidama, et vorstitooted ei ole lihaallikaks, kuna sisaldavad väga palju muudki kui liha. Seega vaadake kriitilise pilguga üle lapse menüü.
Soovitan perearstiga nõu pidada rauaravi jätkamise vajalikkuse osas.

Lugupidamisega,
Tiia Voor