punased ja karedad jalad ja pepu 22.11.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere,meil selline mure et meie 1,5 aastasel tütrel on jalad juba paar kuud hästi punased ja karedad ja mõranevad ning vahetevahel pepu ka.Perearst soovitas meil vahetada pesupulbrit ja mahlasid mitte juua.Raviks soovitas zyrteci tilgad ja bepantheni kreemi.Oleme kõike proovinud,kuid pesupulbri vahetust ei teinud,kuna ei uskunud et asi selles,sest sünnist saati ühe ja sama pesupulbriga pesnud.Ja tulemust mitte kuskil,ikka sama seis.Sööb kõike,k.a muna,mis talle väga maitseb(lugesin et muna võib tekitada allergiat) ja ka sokolaadi ja magusat saab igapäev natuke.Kas võib olla allergia või peaks pöörduma mingi asjalikuma nahaarsti poole.Tänud ,Merilin.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuiv ja punetav nahk võib olla tingitud allergiast aga ka kontaktärritusest.
Kui nahk on kuiv, siis on väga oluline järjepidev ja regulaarne kreemitamine apteegis müügil olevate tundlikule nahale mõeldud kreemidega.
Allergia põhjuste väljaselgitamiseks oleks vajalik allergoloogi konsultatsioon. Maiustused (šokolaad, küpsised, kommid jms), värvilised-magusad joogid ja palju lisaaineid sisaldavad toidud võivad olla allergia tekitajad. Soovitan Teil loobuda maiustuste andmisest lapsele, sest nii tabate kaks kärbest ühe hoobiga - ehk paraneb nahalööve ja ka lapse hambad on tulevikus tervemad.
Pesupulbri ja pesuloputusvahenditeks soovitan alati ja kõigil kasutada tooteid, kus on märge SENSITIVE ehk siis tundlikule nahale mõeldud tooteid.
Aga kuiva ja punetava naha korral on ikkagi kõige tähtsam kreemitamine. Tugeva punetuse korral on vahel vaja kasutada ka retsepti alusel müüdavaid ravikreeme.

Edu soovides,
Tiia Voor