a-vitamiin 26.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere,
kui palju võib ema tarvitada imetamise ajal a-vitamiini, et see lapsele kahjulikult ei mõjuks. pean silmas multivitamiini preparaatide koostises olevat a-vitamiini, mida lisaks toidule võtta.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tarbides tavapärast toitu ja sellele lisaks lubatud koguses vitamiinipreparaati ei ole see lapsele mingil viisil ohtlik.
A vitamiini ööpäevane vajadus täiskasvanud naisel on: 700 RE ja imetaval emal 1100 RE (retinooliekvivalent) (Retinooliekvivalent (RE) = 1 mikrogrammi retinooli = 12 mikrogrammi beetakaroteeni).
Küpsest rinnapiimast saab imik 150-1100 mikrogrammi/L. 1 - 3-aastaste laste A-vitamiini vajadus on: 800 mikrogrammi RE/päevas.
Toksiliseks peetakse kogust 7600 - 32 000 mikrogrammi, mis tekib vaid A vitamiini üleliigse tarbimise korral nädalat, kuude kaupa.
Seega võite tarvitada profülaktilist vitamiinipreparaati ettenähtud koguses kartmata liigset A vitamiini saamist.

Edu soovides,
Tiia Voor