Suurenenud lümfisõlmed kaelal 4-aastasel lapsel 27.08.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olen mures, kuna minu 4 aastasel pojal on juba pikemat aega kaela peal suurenenud lümfisõlmed, millest suurim on umbes 1 cm-se läbimööduga. Oleme teinud vereproovid, kopsuröngteni ning ultraheli kõhuõõnest kui ka kaelast. Need uuringud on kõik korras olnud, aga lümfisõlmed kaelal püsivad ikka endises suuruses. Tean, et lümfisõlmed võivad paistes olla peale mingit haigust või viirust, aga laps on terve olnud juba vähemalt pool aastat ning seega ei usu, et need ka sellest on. Lugesin internetist, et kui need on suurenenud ja valutud, siis võivad need kasvajate siirded olla. Olen tõesti mures, kuna ei tea, millest need suurenenud on ning ei oska ka kuskile rohkem põõrduda, et oma murele vastus saada.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapsed ei ole väiksed täiskasvanud ja neil on erinevad normid võrreldes täiskasvanutega. Teie poolt Internetist loetu kehtib täiskasvanute mitte aga laste kohta. Lastel puhul loetakse normiks kuni 1 cm suuruseid lümfisõlmi kaelal, kaenlaalusi ja kubemes kuni 12 eluaastani ja need lümfisõlmed on valutud, vabalt liigutatavad. Teie poolt kirjeldatud lümfisõlmed vastavad normile.
Kui olete murelik, võite pöörduda perearsti saatekirjaga laste onkoloogide poole: Tartus dr. S. Mikkel ja Tallinnas dr. K. Pruunsild ja K. Orgulas.

Edu soovides,
Tiia Voor