Vaktsineerimine 31.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 2 a ja 10 kuud vana ning 9 veebruaril seisab ees vaktsineerimine IV korda -difteeria,teetanus,läkaköha ,lastehalvatus ja ka IV korda haemophilus influenza B tüüp-kõik pidavat olema ühes vaktsiinis,nimega INFANRIX-IPV+HIB SÜSTELIS +INJ SUBST 10MCG.Küsimus on mul selline,kuna laps oli novem/dets.tihti haige ja pärast pikka haigust läksid ühel õhtul põlved paiste,punaseks ja kaebas valu,siis jaanuaris käisime kurguarsti juures,kes ütles,et mandlites on krooniline põletik ja ninaneel suur,pidavat kõik ära opereerima,aga alles augustis.Lapsel on pidevalt väike palavik 36,9 kuni 37,2,kas tohiksin teda nüüd lasta vaktsineerida,sellise palavikuga või käiksin enne ka reumatoloogi juures ära(22 veebr).Eelmine vaktsiin (dif/teet/läk..)tehti 11.02.04 ja Hib 30.04.04ning med.õde väidab,et eelmise vaktsiini mõju kaob ära ja oleks vaja vaktsineerida.(Vaktsineerimine on meil sellepärast teisiti,kuna esimesed vaktsiinid tehti Itaalias ja hiljem.)Palun öelge,kuidas peaksin toimima ja kas eelpoolnimetatud vaktsiin on ohutum riiklikust ja kas peaksin ka IV kord vaktsineerima Haemophilus influenzat?
Ette tänades!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Vaktsineerida võib juhul, kui laps on olnud kuu aega täiesti terve. Novembris-detsembris olnud liigesturse võis olla viirusinfektsiooniga kaasnev. Sel juhul peaks liigesprobleem olema täiesti taandunud. Kehatemperatuuri 36,9-37,s kaenla alt kraadituna ei loeta veel palavikuks. Palavik algab 37,3 kraadist. Vaktsineerida tuleks tõesti INFANRIXI'ga ja Haemophilus influenzae võiks selles vanuses lisaks teha. Selgitasin välja, et Itaalias kasutatakse atsellulaarset läkaköha vaktsiinikomponenti nagu see on ka Infanrixi's. Meie riiklikus vaktsiinis on aga täisrakuline läkaköha komponent. Põhiline võimalike reaktsioonide tekitaja on vaktsiinis just läkaköha vaktsiin.
Vaktsiini kõrvaltoimeid ja reaktsioone on küll väga harva.
Seega-kui liigesprobleem püsib, tuleks enne liigeshaiguste konsultatsioonil ära käia. Kui liigesprobleem on laheneud (pole turset, käimise rasksut hommikul-liigese kangust hommikuti, pole lonkamist), võiks vaktsineerida.

Parimate soovidega

Heli Grünberg