Hammaste lõikumine. 22.09.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,laps on 2,8 aastane tüdruk.Tagumised 4 hammast on lõikumata(2 ülemist ja 2 alumist).Nüüd oli lapsel nohu ja palavik ning ta oli ka hästi viril.Avastasime ,et üks alumine hammas poolenisti paistab.Mure aga selline:eile(hamba lõikumist märkasime 2 päeva tagasi)hakkas laps virisema ja lõppes see hüsteeriahooga.Ise olin rahulik,ei pahandanud.Pool tundi ta loopis asju ja lõi mind,siis andsin talle panadoli siirupit,mõne aja pärast ta rahunes ja mängis kenasti.Sama kordus veel õhtul ja siis veel vahetult enne magama jäämist ,öösel.Öine hüsteeria kestis 2tundi.Kui ta oli pool tundi karjunud ja asju loopinud ja emmet ära ajanud,siis panin talle paratsetamooli küünla (125 mg.-kuna tugevamat kodus ei olnud). Peale seda aga kestis kõik veel 1,5 tundi,kuni laps lõpuks uinus.Täna lõuna ajal kordus peaaegu sama ,natuke kergemal kujul.Tahaksin küsida kas on võimalik ,et hammaste tulek teeb talle valu ja seepärast hüsteeritseb?Perearst ei osanud midagi peale küünalde soovitada.Käisime ka lastepsühholoogilt nõu küsimas ,kuid tema arvas ,et siiski hammastest.Varem pole laps niimoodi emmet ära ajanud ja löönud,tekkis kohutav hirm,et äkki see ei olegi hammastega seotud.Laps on käinud ka lasteaias viimased 3 nädalat,aga ainult 9-12-ni ja seal ta ei nuta. Aitäh Teile vastuse eest.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Nii nagu ei põhjusta hammaste lõikumine kõrget palavikku, nii ei ole ka tõenäone, et hammaste lõikumine põhjustaks korduvalt (hüsteeria)hooge. Kuna laps on praegu haige, palavikus ja nohune, siis ei ole mulle päris selge, kas nende nn. hoogude ajal oli ka kõrge palavik? Vahel võib kõrge palavik ja viirus ka närvisüsteemi kahjustada. Samuti peaks selgust saama, kas tal on ehk valu (nt kõrvapõletik?). Kui nohu on juba päris mitu päeva olnud, peaks kõrvapõletiku suhtes kõrva vaatama. Lisaks on laps läinud äsja lasteaeda ning kuigi ta on seal lühikest aega ja tundub, et talle seal meeldib, võib siiski ka sellel uuel situatsioonil olla oma mõju. Kuna mul andmeid napib ja ma ei tea, kas hood olid kõrge palaviku ajal, siis on raske midagi täpselt arvata. Juhul, kui on kestvalt kõrge palavik ja kirjeldatud hood püsivad, tuleks küll lastehaigla
vastuvõttu lastearsti konsultatsioonile minna. Kui kõrget palavikku ei ole, viiruhaigus taandub ja hood jäävad, on vaja siiski uuesti lastepsühholoogiga nõu pidada.

Head tervist soovides

Heli Grünberg