mükoplasma viirus, RA viirus 14.06.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

1,5 aastasele lapsele tehti vereanalüüs haiglas, selgus, et oli veres mükoplasma ja mingi RA-viirus, täpset kirjapilti ei tea, telefoni teel öeldi. kuna laps oli juba 2 kuu jooksul 3 korda antibiootikume saanud (kõrvapõletikud, bronhiit), siis arst ütles, et need viirused tuleb küll antibiootikumiga välja ravida, aga eks ootame veidi, kui haigus välja lööb, siis teeme kuuri. küsimus: mis viirused need sellised on ja kas ravi on vältimatu? või midagi veel?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kõigepealt- bronhiit on rohkem kui 90%-l juhtudest viiruste poolt põhjustatud ja valdav enamus bronhiidiga lastest ei vaja antibiootikumi. Erandid on loomulikult olemas, aga neid on väga harva. Antibiootikum viirusele ei toimi. Ka keskkõrva põletiku korral, kui kõrva vaatamisel selgub, et mädast põletikku pole, võib paar-kolm päeva antibiootikumiga oodata ja alles siis, kui paranemist ei ole märgata, alustatakse antibiootikumraviga. Mis puutub mükoplasmasse, siis ei selgu kirjast, miks üldse mükoplasma võimaluse suhtes last uuriti. Köhis? Kui praegu enam probleeme ei ole (köha unustatud või väga vähene), siis mükoplasma antikehade leid veres ei oma tähtsust ei hetkel ega ka tuleviku suhtes. Mükoplasma infektsioon paraneb sageli ka ise ilma antibiootikumita. Ainult juhul, kui köha(hood) praegugi last ägedalt vaevavad, on ravi näidustatud. Mükoplasma poolt põhjustautd infektsiooni korral on köhahood mõnevõrra sarnased läkaköhale. RA viirus võib olla rinoviirus või mõni muu (RS näiteks). Nagu ka eespool kirjutasin, ei ravi antibiootikum üldse viirust, sest viirustele antibiootikum ei toimi. Antibiootikum oli ja on ikka mikroobidevastane ravim. Nii et viiruse nimi polegi sellest lähtudes nii oluline. Ma julgen pisut kahelda, kas arst ütles, viirused tuleb antibiootikumiga välja ravida. Arvatavasti oli jutt mikroobidest. Aga laste köhad, bronhiidid, nohud ja isegi kõrvapõletikud, on sageli viiruste poolt põhjustatud ja antibiootikum neid ei ravi. Pole mingi saladus, et antibiootikumidega kiputakse liialdama, eriti laste nohude-köhade ravimisel. Kuni kooliminekueani põevad lapsed nohu-köha väga sageli, sest nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal on veel vähe kaitsekehi ja viirustel vaba voli.

Head tervist soovides

Heli Grünberg