stafülokok ninas 23.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

aitäh vastuse eest. ninast võeti proovid kui sattusime 10 päeva tagasi oksendamisega haiglasse, siis diagnoositi veel lapsel viirusinfektsiooni tagajärjel tekkinud bronhiit. nüüd on bronhiit välja ravitud aga koju saades määras arst gefiluse kapslid ja humeriga nina puhastamise.
haiglas olles oli lapse kaka ka roheline, limane ja sisaldas valgeid tükke - praegu ilus kollane ja tükkis. kas gefilus mõjub kuidagi stafülokokile?
teie vastusest sain aru et stafülokok ei tohiks üldse vaevusi põhjustada? kas gefilus on siis "igaks juhuks"?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Piimhappe bakterid, kuhu ka Gefilus kuulub, takistavad haigustekitajate levikut sooles. Rinnapiimatoidul olevatel imikutel on piimhappebakterid sooles valdavaks. Kõhulahtisuse korral või kui roe on roheline-limane, mõjutavad piimahappe bakterid soolemikroobide kooslust igal juhul soodas suunas ja seni ei ole leitud piimhappebakteritel mingit kahjustavat toimet. Piimhappebaktereid on juba lisatud ka mitmele imiku piimasegule. Ja tõepoolest kõhuhädasid ajalisel imikul ei õnnestu enamasti küll stafülokoki süüks veeretada. Sagedamini mõtleks võimaliku lehmapiimavalgu talumatuse peale.
Lugupidamisega
Heli Grünberg