vaktsineerimine 05.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kui vajalik on imikute vaktsineerimine lastehaiguste vastu?
Mis võib juhtuda vaktsineerimisel ja mittevaktsineerimisel lapsega:

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Laste vaktsineerimine on hädavajalik. Enamus haigusi, mille vastu lapsi vaktsineeritakse, kulgevad raskelt või võivad anda raskeid tüsistusi. Seejuures meenutan neid lapsi, kes olid vaktsineerimata, nakatusid rongisõidul väljaspool Eesti piire difteeriasse ja keda ei õnnestunud päästa. Nende puhul ei maksa olnuks ja võinuks enam midagi. Poliomüeliit e. lastehalvatustõbi, teetanus- arvatavasti olete kuulnud või lugenud, kuidas need haigused kulgevad ja millega võivad ka kaasajal lõppeda. Praegu Eestis kehtivasse laste vaktsineerimiskalendrisse peaks võimaluse tekkimisel lisama veel mitu vaktsineerimist, mida rahapuudusel seal veel ei ole. Imikutele saab neid vaktsiine küll teha, aga lapsevanematel tuleb selle eest ise maksta. Mitte ei tahaks olla see lapsevanem, kelle laps põeb ajukelmepõletikku, mille tekitaja vastu saanuks vaktsineerida. Ei tahaks ka olla see lastearst, kes peab emale ütlema, et laps ei saa päris terveks enam kunagi.
Mis võib juhtuda vaktsineerimisel? Praegu kasutusel olevate vaktsiinidega terve lapse vaktsineerimisel ei juhtu enamasti peale harvade reaktsioonide midagi. Reaktsioonideks võivad olla süstekoha lühiajaline valulikkus, vahel palavik, rahutus. Ülimalt harva on vaktsineerimistele tüsistusi.
Lugupidamisega
Heli Grünberg