1,5 aastane laps pikutab tihti 17.04.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen jälginud oma 1,5 aastast last kuskil 1,5 kuud. Põhjus siis tema pikutamine. Hommikul ärkab alati heas tujus, siis toimetame ja sööme ning natuke mängime, aga siis ikka vaikselt läheb ta mul magamistuppa meie suurde voodisse, paneb näpu suhu ja lihtsalt lesib. Magama ei jää, aga lihtsalt pikutab. Püüan teda siis sealt ära meelitada igasuguste ettepanekutega, aga need hästi ei õnnestu. Nüüd olen ka ise vaimselt juba väsinud sellest ning olen tal siis lihtsalt lasknud olla seal, kui ta tahab. Samas mure mul sellepärast kusagil kadunud ei ole. Miks ta seda teeb? Muidu magab ta mul päeval kuskil 1,5 h kuni 3 h lõunat ning ööuni on kuskil 10 h pikk. Ärkveloleku ajad korraga on 6 h. Samuti nt kui külas oleme või õues, siis sellist asja ei toimu. Ainult kodus olles.
Veri oli korras, nii raud kui ka veresuhkur samuti. Areng vastab ka eale.
Olen täheldanud, et viimane kuu aega on kaka olnud roheline, aga mitte lahti. Samuti tulevad tal juba pikka aega ka kaks silmahammast.
Ma ei tea, kas ma peaksin muretsema ja edasi uurima või võib see olla lihtsalt mööduv nähtus tema arengus. Olen lihtsalt aru saanud, et lapsed on ikka energilised ning pigem jookseksid ringi kui pikutaksid.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

võimalik, et selline pikutamine on mööduv nähtus lapse arengus, kuna teeb seda ainult kodus. Kui laps oleks väsinud, siis pikutaks ta ka muudes kohtades (külas, õues). Kas muidu magab laps omas voodis või Teiega koos? Võib-olla on tal nö "meie" voodis mingis mõttes turvaline koht, kus näpp suhu panna ja lihtsalt olla? Ilmselt ei pikuta ta seal voodis kaua, st tundide kaupa, vaid lühikest aega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor