1- aastase lapse toitumine 10.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviks küsida nõu 1 a lapse toitumise kohta. Nimelt laps saab hetkel u 450-500 tahket toitu ja u 500-600 1 a mõeldud Aptamil valmispiimasegu. Lutipudelist joob piima isuga, kuid tassist ei võta üldse. Tassist joob mahla ja vett ilusti. Kas peaksin lutipudeli siiski ära võtma? Mure selles, et siis ei saa ta oma päevast piimatoodete normi täis. Usun, et kui kuidagi natukenegi tassist jooks, siis kindlasti mitte u 0,5 l. Kas saab piimasegu selles vanuses teiste piimatoodetega asendada või peaksin lutipudeliga veel mõnda aega jätkama. Kohupiima sööb isuga, samuti jogurtit. Kui palju päevas võib selles vanuses lapsele üldse juustu/ keefiri/ jogurtit/kohupiima anda? Kas võib erinevaid piimatooteid anda ühel päeval?Kas selle võrra anda piimasegu vähem? Ja veel sooviks teada, et kas väheses koguses soola ja suhkru lisamine toidule on selles vanuses ok?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Üle aastase lapse puhul ei ole enam väga tähtis, millisel kujul ta piimatooteid saab. Kui ta joob ca 2 tassitäit piima päevas ja sööb veidi ka muid piimatooteid, siis on piisav. Ainuke, millega piiri pidada on magusad piimatooted - magusad jogurtid, kohupiimad - need on pigem magustoidud.
harjutage ikka tassist piima joomist, st esmalt pakkuge piima tassist, aga kui sel moel piima üldse siss ei lähe, siis andke pudelist. Küllap kunagi laps ikka lutipudelist loobub.
Piimasaadusi peaks selles vanuses laps sööma 2-3 portsjonit päevas. Üks portsjon on: 2 dl piima, keefirit, petti, maitsestamata jogurtit; 1 dl puuvilja- või marjajogurtit; 80 g kodujuustu (kuni 4%); 100 g kohupiima (kuni 5%); 80 g hapukoort; 50 g kohupiimakreemi; 30–35 g juustu (kuni 25%), millest valida siis päevaks 2-3 portsjonit.
Väheses, aga tõesti väheses, koguses võib lisada soola ja suhkrut.

Lugupidamisega,
Tiia Voor